Kurbanda dikkat edilmesi gerekenler

Kurban Bayramı'na az bir süre kala kurbanlıklarını almaya başlayan vatandaşların, tercihlerini yaparken, dikkatli olmaları gerektiği belirtildi

10 Kasım 2009, Salı 10:41
A A

Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Çeker, kurbanlık hayvan satışları nedeniyle bayram öncesi hareketliliğin başladığını söyledi.

İslam dinine göre kurbanı maddi imkanı olanların kesmesi gerektiğini vurgulayan Çeker, kurban kesmek yerine, kurbanlık hayvan değeri kadar paranın fakirlere verilmesinin doğru olmadığını, fakirlere para verenlerin kurban kesme ibadetini yerine getirmiş sayılmayacağını belirtti.

DİŞLERİNİ SAYMADAN ALMAYIN
Prof. Dr. Çeker, kurban kesecek olanların da kurbanlarının kabul olması için hayvanların fiziğinde bir eksiklik olmamasına dikkat etmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: "Satışan sunulan hayvanların kurban olabilmesi için dişlerinin yarısından fazlası yerinde olmalı.

Dişlerinin yarısından fazlası sağlam olmayan hayvan, kusurlu sayılır. Dinimize göre de kusurlu hayvandan kurban olmaz. Yani dişlerin yarısının olmaması halinde hiçbir hayvan kurban olamaz. Diş sayısı hayvanın büyüklüğüne göre değişir.

Ancak hayvanın ağzını açıp baktığınızda kaç dişinin olması gerekirken, kaç dişinin yerinde olduğunu rahatlıkla görüp sayabilirsiniz. Bu nedenle kurbanlıkları dişlerine bakmadan almamak gerekir."

Ayrıca, kulağı kesik, boynuzu kırık, kuyruğu kesik veya her ne sebepten olursa olsan benzeri sakatlıkları ile çok çelimsiz ve hastalıklı hayvanların da kurban olamayacağını anlatan Prof. Dr. Çeker, bunlardan bazılarının kesim sırasında kırılıp, hasar görebildiğini, ancak bunun ibadetin kabul olmasına engel bir durum olmadığını vurguladı.

ABD'de kurbanlık 50 TL

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;