Kurtar bizi Hikmet abi

Beşiktaş'ta muhalefet ocaktaki seçim için “Hikmet Abi” formülünü devreye sokmaya karar verdi

03 Ekim 2009, Cumartesi 00:22
A A

Bir yandan saha içi sonuçları, diğer taraftan Başkan Yıldırım Demirören ve yönetiminin iyice tartışılır hale gelmesi, Beşiktaş’ı şimdiden 2010 Ocak ayında yapılacak seçim kongresine yoğunlaştırdı. Henüz resmi açıklama yapmamasına rağmen eski yöneticilerden Murat Aksu’nun başkan adaylığı konusunda bir dizi temasa başladığı bilinen bir gerçek.

Bir dönem Demirören kabinesinde başkanvekili olarak çalışan ve başkanın katalizörü olarak bilinen Aksu, AKP iktidarında bir dönem İçişleri Bakanlığı yapan Milletvekili Abdülkadir Aksu’nun oğlu. Beşiktaş’ın önde gelen isimleri ile diyalog kuran Aksu’nun ilk görüştüğü isim Hikmet Çetin oldu.

Sadece Beşiktaş’ın değil Türk siyasi tarihinin önemli isimleri arasında bulunan ve yaptığı icraatlarla haklı takdir toplayan Çetin’in kapısını çalan Aksu, kendisinden “Olumlu ya da olumsuz” bir yanıt alamadı. Kendisiyle birlikte çalışmak istediğini, başkan adaylığını kabul ettiği takdirde yönetiminde bulunmaktan gurur duyacağını ifade eden Aksu, bu durumdan sonra tek başına hareket etmeye başladı. Ama her zaman Çetin’in başkan adaylığını kabul edebilme ihtimalini de unutmayarak temaslarını sürdürdü.

Başkan Yıldırım Demirören’in daha önce Süleyman Seba döneminin çalışkan ve işbitirici yöneticilerinden Metin Keçeli’yi kadrosuna dahil etmek için Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal’la temasa girdiği daha önceden biliniyordu. Murat Aksu da Keçeli’yi kendi kuracağı kabinesinde görmek istiyor.

Aksu’nun bir diğer gözde ismi daha önce Serdar Bilgili ile çalışan ve Avrupa ve dünya futboluyla yakından ilgilenen isim İbrahim Altınsay. Her iki isim de Aksu’ya şimdilik tamam demedi. Keçeli kanadından gelen haberler kongreye kadar çok şeyin değişeceği yönünde. Hatta Metin Keçeli, yakın dostlarına Hikmet Çetin’in başkan adaylığı konusunda eski katılığının kalmadığını ve camiaya yakın bir zamanda adaylık konusunda yeşil ışık yakabileceğini söylüyor.

Devamı 2. sayfada...

Beşiktaş’ın efsane Başkanı Süleyman Seba’nın da gönlünde yatan aslan Hikmet Çetin. Seba kendisinden sonra Hikmet Çetin’in başkan olmasını çok istedi, ancak Çetin o dönemler bu duruma hiç sıcak bakmadı. Seba’nın pazar günü Ankara’da şahitlik yapacağı bir nikah sonrası Hikmet Çetin ile resmi temasa geçeceği ve bu dönem için harekete geçmesini isteyeceği sızan bilgiler arasında.

Kulislerde Aksu’ya, “hayır” demeyen ama “evet” de demeyen Hikmet Çetin’in, Seba’nın yoklayacağı nabızdan sonra başkan adaylığına sıcak bakabileceği konuşuluyor.

Hikmet Çetin’in adaylığı konusunda mutabakat sağlanırsa, bu durumda Çetin’e çok önceden sıcak bakan işadamı Rahmi Koç’un maddi manevi destek vereceği de ciddi ciddi konuşulmaya başlandı. Beşiktaş’ı bulunduğu ortamdan kurtarmak için eski tüfeklerin artık devreye girmeye başlayacağı ve Hikmet Çetin’in bu nedenle biçilmiş kaftan olduğu da vurgulanıyor.

Şayet Çetin’i ikna turları bir sonuç vermezse, kulis çalışmalarına devam eden Murat Aksu’nun başkan adaylığının kesinleşeceği de bir gerçek. Ama tek bir endişe söz konusu. Demirören seçimi kaybederse kulüpten alacakları konusunda yeni yönetime kolaylık gösterip göstermeyeceği. Bu arada Başkan Yıldırım Demirören’in de boş durmadığı bir gerçek.

Onun da İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Mesut Parlak, Seba döneminin eski yöneticisi Fahrettin Curoğlu, kendi yöneticisi iken istifa eden Celal Kolot ile yakın bir temasa girdiği ve listesine almaya çalıştığı gelen haberler arasında. Demirören’in camianın çok yakından tanıdığı başka isimlerle de temasta olduğu sızan bilgiler arasında. Bütün bunların ışığı altında ortaya çıkan gerçek 2010 seçiminin tek adayla yapılmayacak olması.. Yıldırım Demirören’in karşısına bir ya da belki de iki rakip birden çıkacak. Üçüncü sürpriz mi? Herşey Hikmet Abi’ye bağlı.

Faik Gürses / POSTA

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;