'Kürtçe eğitim istiyoruz'

Grup, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ve Başbakan Tayyip Erdoğan'a ulaştırılmak üzere bir mektup da getirdi

20 Ekim 2009, Salı 05:00
A A

.M. Şerif Gençdağ, 9 maddelik taleplerini şöyle sıraladı:

* Öcalan’ın, Kürt sorununun barışçıl, demokratik ve siyasi çözümü için hazırladığı yol haritasının muhataplarına verilmesi ve tüm kamuoyuna açıklanması.

* Askeri ve siyasi alandaki operasyonların derhal sona erdirilmesi ve Kürt sorununun çözümünün önünün açılması. Bu çözüm, Türkiye’nin gerçek anlamda demokratikleştirilmesinin yolu olarak Kürt halkının özgür iradesini esas alma temelinde, diyalog ve müzakere yöntemleriyle gerçekleştirilmeli.

ANAYASA DEĞİŞSİN

* Türkiye’nin demokratikleşmesi için sivil, demokratik Anayasa hazırlanması.

* Türkiye demokratik ulusunun bir parçası olarak Kürt halk kimliği temelinde anayasal güvenceye sahip olarak özgür, eşit ve birlikte yaşamak.

* Ana dilimiz olan Kürtçeyi her yerde özgürce konuşmak, her yerde geliştirmek ve tarihi değerlerimizi, kültürümüzü ve coğrafyamızı ana dilimizle yaşamak.

* Çocuklarımızı Kürtçe adlandırmak, Kürtçe eğitmek ve büyütmek.

* Kürt halkı olarak tarihimizi, kültürümüzü sanat ve edebiyatımızı özgürce yaşamak, geliştirmek ve korumak.

* Kendi kimliğimizle demokratik toplumsal örgütlenmemizi geliştirmek. Demokratik siyaset yapmak ve kendimizi özgürce ifade etmek.

* Kürdistan’ın köy kasaba ve şehirlerinde özel harekâtçı koruma ve polisin baskı ve zulmünden uzak, yeterli imkanlara kavuşmuş ve güvenlik içinde yaşamak.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;