Kürtçe konuşan kombi!

Diyarbakır'da açılan İnşaat 2009 Fuarı'nda piyasaya sürülen Kürtçe konuşan kombi büyük ilgi gördü

07 Ekim 2009, Çarşamba 17:39
A A

‘İnşaat 2009 Fuarı', 17 ülkeden 200 firmanın katılımıyla açıldı. Açılışa Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de katıldı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, konuşmasına ‘Kürtçe selamlama' ile başladı. Baydemir, Irak'tan gelen misafirleri selamlarken, Kuzey Irak için, ‘Kürdistan bölgesi’ dedi.

'YOĞUN TALEP VAR'
Fuarda bir firma tarafından üretilen, Kürtçe uyarılarda bulunan ve kullanıcıyı Kürtçe olarak uyaran ‘Kürtçe menülü' kombi büyük ilgi gördü. Firmanın teknik servis müdürü Can Ongun, “Cihazımız, her dilde olduğu gibi artık Kürtçe de hizmet vermeye başladı. Kombimiz konum ve arızalarını Kürtçe sözlerle kullanıcıya ihbar ediyor.

Bölge bayimiz her dilde kombi olduğunu ve Kürtçe kombi üretmemizi istedi. Firma yetkilileri de bunu olumlu bularak, Türkçe, İngilizce ve Rusça'dan sonra Kürtçe konuşan kombiler üretmeye başladı. Yoğun ve ciddi talepler var” dedi.

Kombiden gerektiğinde kullanıcıya Kürtçe ‘Su basıncı düşmüş', ‘Bacanızda problem var' ve ‘Servisinizi acil çağırın' gibi uyarılarda bulunuyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;