Kurtiz'in hayali gerçek oluyor

19 yıldır şehir şehir dolaşan Gezici Festival, yarın Tuncel Kurtiz'in memleketi Edremit'ten yola çıkacak. Kurtiz, yaşamı boyunca Edremit'te bir film festivali hayal etmişti

26 Kasım 2013, Salı 10:25
A A

Ankara Sinema Derneğinin Kültür ve Turizm  Bakanlığının katkılarıyla düzenlediği Gezici Festival, 19. kez yola çıkacak. Festivalin koordinatörü Pınar Evrenosoğlu, yaptığı açıklamada, 27 Kasım - 9 Aralık’ta gerçekleştirilecek festivalin ‘Ne Yapmalı?’  temasıyla sinemaseverlerle bir kez daha buluşacağını söyledi. Geçtiğimiz aylarda hayata veda eden tiyatro sanatçısı Tuncel Kurtiz’in aralarından ayrılmasıyla büyük üzüntü yaşadıklarını belirten Evrenosoğlu, “Gezici  Festival bu yıl izleyicilerine sürpriz bir açılışla ‘merhaba’ diyecek. Gezici  Festivalin ilk yıllarından itibaren bizi destekleyen sevgili Tuncel Kurtiz, bu yıl da özel bir bölümle aramızda olacak” dedi.

Festivale iki açılış yapacaklarını anlatan Evrenosoğlu, “Gezici  Festival bu yıl önce Edremit’te ardından da Ankara’da açılacak. Kurtiz’in anısına Erdemit’te bir günlük buluşma gerçekleştirilecek. Kurtiz hep Edremit’te bir film festivali düzenlemeyi hayal ederdi. Biz de bu yıl onun bu hayalinden yola çıkarak etkinliklerimizi Edremit’te de yapacağız.

Kurtiz’in dostlarının katılımıyla  festival arşivinden seçilen görüntülerden oluşan ‘Gezici Festival’in yol Arkadaşı: Tuncel Kurtiz’ adlı belgeseli ve yine Kurtiz’in yönettiği iki filmi göstereceğiz” diye konuştu. Öte yandan Festival bir kez daha Berlin, Cannes ve Sundance gibi  önemli festivallerde gösterilen filmlerden oluşan bir dünya sineması seçkisini izleyicilerine sunacak. Gezici Festival izleyicisinin daha önceki  yıllardan yakından tanıdığı Şilili yönetmenlerin filmleri de ‘Bir Ülke: Şili’  bölümünde gösterilecek.”

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;