Kurtuluş Savaşı'nın kahraman kadınları gün yüzüne çıktı

Ankara Üniversitesi'nin (AÜ) arşivlerinden derlenen "Milli Mücadelede Kadınlar" sergisinde, Kurtuluş Savaşı’nda kahramanca mücadele eden kadınların fotoğrafları gün yüzüne çıktı

08 Mart 2018, Perşembe 13:35
A A

Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Kurtuluş Savaşı’nda kahramanca mücadele eden kadınların fotoğraflarından oluşan çarpıcı bir arşiv ortaya çıkardı.

Milli Mücadele Kadınlar" sergisinde kahramanlıklarıyla kendini gösteren Türk kadınlarının zorlu şartlar altında neler başardıkları fotoğraf karelerine yansıdı.

Fotoğraflarda, savaş sırasında cephede elinde silahla erkeklerin arasında siper almış bir kadının tam arkasında patlayan top mermisinin yaşattığı gerilimi yansıtan anın ve yanı başında şehit düşen askere rağmen gözünü namludan ayırmayan Türk kadınının azminin görüntüleri dikkati çekti.

Dijital rötuşlar ile daha belirgin hale getirilen fotoğraflardan oluşan sergi, 10 Mart Cumartesi gününe kadar Ankara Üniversitesi'nin Tandoğan Yerleşkesi Rektörlük Fuaye Alanı’nda gezilebilecek.