'Kuş Cenneti' cehenneme döndü

Van'a 30 kilometre uzaklıkta bulunan Erçek Gölü'nde kuş ölümleri yaşanıyor. Kuşların ölüm nedeni yapılan incelemeden sonra belli olacak

27 Temmuz 2010, Salı 17:41
A A

Özalp karayolu üzerinde 114 kilometrekarelik yüzey alanıyla Van Gölü'nden sonra bölgenin ikinci büyük gölü olan Erçek Gölü'nde son günlerde nedeni belirlenemeyen kuş ölümleri görülüyor.

Göl kıyısında incelemelerde bulunan Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Bölüm Başkanı ve Doğa Gözcüleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, Erçek Gölü'nün Van Gölü havzasındaki en önemli sulak alanlardan biri olduğunu söyledi.

300 KUŞ ÖLÜSÜNE RASTLANDI

Sarı, göl çevresinde yaptığı incelemelerde, kuş ölümlerine yoğun olarak rastlandığını bildirerek, şunları kaydetti: ''Neredeyse her bir metrede ölmüş kuşlara rastlıyoruz.

2-3 kilometrelik alanda yaklaşık 250-300 dolayında kuş ölüsüyle karşılaştık. Bunlar arasında martı, kılıç gaga, uzun bacak ve angut gibi kuş türleri var. Herhangi bir analiz yapmadan kuşların ölümüne neden olan faktörler hakkında konuşmamız yanlış olur.''

"KUŞLAR YENİLMESİN"

Göl çevresindeki yerleşim yerlerinde yaşayan vatandaşları da uyaran Prof. Dr. Sarı, şöyle konuştu: ''Bu civarda yaşan vatandaşların, hastalığın nedeni net olarak belirleninceye kadar, kesinlikle bu hayvanları yememeleri gerekir.

Ayrıca Valiliğimizin de acilen bu konuyla ilgili duyuru ve el ilanları ile tüm bölge halkını uyarması gerekiyor. Çünkü ölümlerin neden kaynaklandığını bilmiyoruz.

Bazı köyüler çocukların can çekişen kuşları topladığını ve bunları kesip yediklerini söylüyor. Böylesi bir durum başka hastalıklara neden olabilir. Köylülerin kesinlikle bu hayvanları yememesi gerekiyor.''

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;