Kuş donduran soğuk

Yoğun kar yağışı, eksi 20'lere kadar düşen sıcaklık, fırtına ve sağanak yağış Türkiye genelinde hayatı felç etti

Kuş donduran soğuk

* Çanakkale Bayramiç’te eksi 8 dereceye düşen hava yüzünden kuşlar bile dondu. Kutluoba Köyü’nde bir evin bahçesini çevreleyen çitin üzerine konan karatavuk cinsi kuş donup kaldı.

* Edirne'de dün gece hava sıcaklığı sıfırın altında 16 dereceye kadar düştü. Soğuk hava nedeniyle çok sayıda ev ile bir ekmek fırınının camı buz tuttu. Vatandaşlar ise son yıllarda bu kadar soğuk bir hava yaşamadıklarını söylediler.

* Kırklareli'nde Sibirya üzerinden gelen dondurucu soğuklar nedeniyle termometreler gündüz eksi 8 derece gösterirken gecenin ilerleyen saatlerinde eksi 12'yi  gösterdi. İl merkezinde buluna süs havuzları dondu.

* Bursa’da cuma gecesinden beri aralıksız süren kar yağışı yüzünden 61 köyle ulaşım kapandı. Hayatı durma noktasına getiren karın keyfini çocuklar çıkardı.

* Sıcaklığın eksi 16 dereceye düştüğü Kırklareli’nde süs havuzları buz tuttu, Kayalı Baraj Gölü’nde bile yer yer buzlanmalar oldu. Edirne’de sıcaklık eksi 12 derece kadar düştü, Tunca Nehri buz tuttu.

* İstanbul’da dün sıcaklık -5 dereceyi gösteriyordu. Silivri, Şile, Çatalca, Kilyos’ta ise sıcaklık eksi 7 dereceye kadar düştü. Kar yağışı kentin Anadolu yakasında daha etkili oldu. İstanbul’da bugün sabah da kar yağışı bekleniyor. Hava perşembeden sonra ısınacak, sıcaklıklar 2 derece ile 7 derece arasında olacak. Cuma günü ise hava yine yağmurlu. Ancak sıcaklığın 5 ile 12 derece arasında olacak. Maltepe, Marmara ve Okan üniversitelerinde bugün ve yarın eğitim yapılmayacak.

* Bursa’da cuma gecesinden beri aralıksız süren kar yağışı yüzünden 61 köyle ulaşım kapandı. Hayatı durma noktasına getiren karın keyfini çocuklar çıkardı.

* Eğitim için Afrika ülkelerinden Kayseri’ye gelen öğrenciler, hayatlarında ilk kez gördükleri karın keyfini çıkardı.

* Erzurum, Bitlis, Bingöl, Elazığ, Hakkari ve Şırnak’ta yoğun kar yağışı yüzünden bir çok köy yolu ulaşıma kapandı.

* Çorum’da bir evde elektrik kontağından yangın çıktı. Güllü Çavdar (38) bu sırada markete süt almaya gitmişti. Oğlu Sefa (5) evde tekti. Dumandan etkilenen Sefa baygınlık geçirdi. İtfaiye ekipleri kurtardıkları Sefa’yı ambulansla hastaneye gönderdi. Ambulans şoförü hastaneye gelince araçtan indi. Ama anahtarları içinde unuttu. Otomatik olarak kilitlenen ambulansın camı kırılıp Sefa çıkarıldı. 20 dakika süren bu olay sonrası hastaneye kaldırılan Sefa kurtarılamadı.

MARMARA BÖLGESİ BUZ TUTTU

Bursa kent merkezinde gece en düşük sıcaklık eksi 6,5 derece olarak ölçülürken, Balıkesir’de eksi 7,5 ve Çanakkale’de ise eksi 6,3 dereceye kadar düştü.

Bu illerin ilçelerinde gece sıcaklığı çok daha düşük oldu. Bursa’nın yüksek kesimlerde kalan Keles ilçesinde sıcaklık eksi 16,2 dereceye kadar düşerken, Yenişehir’de eksi 15,3 derece olarak gerçekleşti.

Balıkesir’in Dursunbey ilçesinde gece en düşük sıcaklık eksi 11,5 olurken, Bigadiç’te eksi 9,8 ve Manyas’ta ise eksi 10,3 dereceye kadar indi.

Kemal KARADAĞ/DHA