"Kuş yuvası" eski günlerini arıyor

Çinli yetikililer, 2008 Yaz Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapan ve "Kuş Yuvası" olarak adlandırılan stadın tribünlerini doldurma yollarını arıyor.
Çinli yetkililer, dış görüntüsünden dolayı kuş yuvasını andıran ve bu şekilde isimlendirilen 80 bin oturma kapasiteli stadın tribünlerini dolduracak organizasyonların arayışına girdi.
Stadın AR-GE bölümü başkanı Zhou Bin, bir gazeteye yaptığı açıklamada, 80 bin kişilik stadı dolduracak organizasyon bulmalarının önemli bir problem olduğunu belirtti.
Yerel spor takımlarının kira bedelinin yüksek olması sebebiyle stadı kiralamaya yanaşmadıkları, yetkililerin de isim haklarını satmak istemedikleri ifade edilen stadın, ziyaretçi sayısında da günden güne büyük düşüş olduğu açıklandı.
Olimpiyatların düzenlendiği 2008 Ağustos’undan bu yana Kuş Yuvası’nın, Jackie Chan’in içinde bulunduğu bir konser organizasyonu ve Inter ile SS Lazio takımları arasında oynanan İtalya Süper Kupa Finali’ne ev sahipliği yaptığı, bu organizasyonlarda önemli miktarda seyirciyi ağırladığı kaydedildi. Kuş Yuvası’nda geçen çarşamba günü "Şampiyonların Yolu" adlı bir otomobil sporu etkinliğinin ilk kez düzenlendiği bildirildi.
İsviçreli Jacques Herzog ile Pierre de Meuron tarafından tasarlanan ve Çin’in yükselen gücünü temsil ettiği belirtilen "Kuş Yuvası" nın yapımı içi Çin Halk Cumhuriyeti hükümeti yaklaşık 450 milyon dolar harcadı.
Kuş Yuvası, 2008 Olimpiyat Oyunları’nın muhteşem olarak nitelendirilen açılış töreniyle kapılarını açmış ve Jamaikalı atlet Usain Bolt’un 3 dünya rekorunu kırdığı stad olarak tarihe geçmişti.