Kuşlar tehlikede

İzlanda'daki yanardağ'ın patlaması nedeniyle oluşan kül bulutlarının kuşların sağlığını tehdit ettiği bildirildi

Salı, 20 Nisan 2010 - 12:04

Kuşlar tehlikede

Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi, kuş bilimci Yrd. Doç. Dr. Kaya "Kül bulutları özellikle yüksekten uçan kuşlar da başta solunum istemi rahatsızlıkları olmak üzere toplu ölümlere de sebep olabilir" dedi.

Kaya, özellikle yüksekten uçan göçmen kuşların kül bulutlarından olumsuz etkileneceğini belirtti. Kül bulutlarına aşırı dozda maruz kalan kuşlarda uzun dönemde kalıcı hasarlar olabileceğini ifade eden Kaya, şunları söyledi: "Kül bulutları özellikle yüksekten uçan kuşlar da başta solunum istemi rahatsızlıkları olmak üzere toplu ölümlere de neden olabilir.

Toz bulutlarıyla karşılaşan kuşlar içinde bulunduğu havayı solumak zorunda kalır. Kısa vadeli belli bir etkisi olmasa bile uzun vadede kalıcı sorunlar oluşturabilir. Mesela kanserojen etki yaparak kısırlaşmalarına ya da başka olumsuzluklara neden olabilir. Alınan havaya göre kuşlarda çeşitli zararlı mutasyonlar oluşabilir. Bu tehlike kül bulutuna maruz kalan tüm kuşlar için geçerlidir. Leylekler, yırtıcı kuşlar, pelikanlar, ördekler, kazlar tehlike altında olan kuşlardan bazılarıdır."

"OLAYLARI DOĞAL AKIŞINA BIRAKACAĞIZ"


Kaya, Türkiye’deki göçmen kuşların büyük bir kısmının göçü tamamladığını belirtti. Kül bulutlarına maruz kalan kuşlar için yapılacak bir şey olmadığını anlatan Kaya, "Olayları doğal akışına bırakacağız. Umarım kuşlar bu olayı en az zararla kurtarır" dedi.

Trakya Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Erdal İlgü ise kül bulutlarının göçmen kuşlarda, tozların akciğerlere yerleşerek meydana getirdikleri pnömokonyozis hastalığına sebep olabileceğini belitti.

İlgü, "Hastalığın bir tedavisi yok. Bu hastalığa yakalanan kuşlar ne yazık ki ölüyorlar. Yanardağın oluşturduğu kül bulutları nedeniyle kuşlarda toplu ölümler olabilir" dedi.

AA