Kuveytli kadın vekiller örtünmeyi reddetti

Kuveyt'in ilk kadın milletvekilleri Rola Daşti ile Asil El Avadi, başlarını örtmeyi reddetti

12 Ekim 2009, Pazartesi 18:42
A A

Rola Daşti, Daily Telegraph gazetesine verdiği demeçte, alışveriş merkezine giden bir kadının başını örtmeye zorlanamayacağını, aynı şekilde işe giden kadınların da başını örtmek zorunda olmadığını söyledi.

Kuveyt’in önde gelen ekonomistleri arasında gösterilen ve siyasetçiliğinin yanı sıra kadın hakları savunuculuğuyla da bilinen Daşti, Kuveyt anayasasının seçme özgürlüğünü ve erkek-kadın eşitliğini taahhüt ettiğini belirtti ve "Burası İran veya Suudi Arabistan değil" diye konuştu.

DAŞTİ VE AVADİ ELEŞTİRİLİYOR
Daşti ile Avadi’nin yaklaşımı, kadın hakları konusunda bölünme yaşayan Kuveyt’te bazı kesimlerin eleştirilerine ve tepkisine neden oldu. Daşti ve Avadi, iki kadın adayla birlikte mayıs ayında yapılan seçimlerde parlamentoya girmeye hak kazanmıştı.

Kuveyt’te kadınlara seçme ve seçilme özgürlüğü, 2005 yılında kabul edilen yasayla tanındı. Ancak yasanın, "kadın seçmen ve milletvekillerinin şeriata uymalarını" zorunlu kılan ek bir maddesi bulunuyor. Maddenin içeriğinde ise nerede ve nasıl uyulacağına dair bir bilgi yer almıyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;