Kuzey Irak'ta önce patlama sonra silahlı çatışma

Kuzey Irak'ın Erbil kentinde Amerikan Konsolosluk binası önünde şiddetli bir patlama meydana geldi. Patlamaya araçla yapılan intihar saldırısının neden olduğu öğrenildi. Saldırıyı IŞİD üstlendi. Öte yandan kısa bir süre sonra Irak'ın Başkenti Bağdat'ta iki araçla düzenlenen intihar saldırısında ise 27 kişi öldü

17 Nisan 2015, Cuma 18:06
A A

Kuzey Irak'ın en büyük kentlerinden Erbil'de meydana gelen patlama paniğe neden oldu. İlk olarak Posta.com.tr'nin duyurduğu ve Kuzey Irak'ta gayrimüslimlerin yoğun olarak yaşadığı Ankava bölgesinde meydana geldi. Şiddetli patlamanın ardından 10 dakikalık bir silahlı çatışma yaşandı. Patlamanın ve çatışmanın yaşandığı nokta ABD Konsolosluk binasının önü. Patlamaya araçla yapılan intihar saldırısının neden olduğu öğrenildi.

3 ÖLÜ 5 YARALI, ÖLENLERDEN BİRİSİ TÜRK

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) Erbil kentinin Ankawa semtinde bulunan Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Başkonsolosluk binasının yakınında gerçekleştirilen bomba saldırı sonuncunda 3 kişinin öldüğü, 5 kişinin yaralandığı belirtildi. Ankawa Polis Müdürü Celal Habip, yaptığı açıklamada, "İntihar saldırısında ilk belirlemelere göre 3 şehidimiz ve 5 de yaralımız var" dedi.

"ÖLENLERDEN BİRİ TÜRK"

Habip, patlamanın yabancıların sık uğradığı bir kafeteryanın önünde meydana geldiğini belirterek, ölen ve yaralananların arasında yabancı vatandaşların olabileceğini belirtti. Bölgedeki AA muhabirinin edindiği bilgilere göre ise Ankawa Caddesi’nde bulunan ve Türklerin işlettiği Nili isimli kafeteryada büyük hasar oluştu. Burada oturmakta olan bazı kişilerin vücudunda ağır yanıklar oluştu. Hayatını kaybedenler arasında Türkiye vatandaşı olma ihtimali yüksek. Nili Kafe’nin çalışanlarından Ahmet Husra, "hayatını kaybedenlerden biri Türkiyeli" diye konuştu.

HASTANEDE YARALI BİR TÜRK VAR

Erbil Devlet Hastanesi yetkililerinden edinilen bilgilere göre de yaralılar arasında bir Türk ve bir ABD vatandaşı bulunuyor. Türk vatandaşının hafif yaralı olduğu, ABD vatandaşının ise durumunun henüz bilinmediği kaydedildi. Bu arada bu arada yaşamlarını yitirenlerin vücutlarının tamamen yanmış olması nedeniyle kimliklerinin henüz tesbit edilemediği belirtildi.

Irak’ın diğer bölgelerine göre daha güvenli olmasıyla bilinen Erbil’de valilik binasına 19 Kasım 2014’te düzenlenen "intihar saldırısında" 5 kişi ölmüş 29 kişi de yaralanmıştı. 29 Eylül 2013’te ise "genel asayiş" olarak da adlandırılan Emniyet Genel Müdürlüğü binasına düzenlenen bombalı saldırıda 7’si polis, 6’sı intihar eylemcisi 13 kişi ölmüş, 50 kişi yaralanmıştı. IKBY Emniyet Müdürlüğü, saldırının DAEŞ militanlarınca düzenlendiğini ve faillerin yakalandığını duyurmuştu.

TÜRK DIŞİŞLERİ: ÖLENLERDEN 2'Sİ TÜRK DENİLDİ

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Hayatını kaybeden iki kişinin Türk vatandaşı olduğu ifade edişmiş, DNA testiyle kimlik tespiti çalışmalarının sürdüğü bildirimiştir" denildi.

SALDIRIYI IŞİD ÜSTLENDİ

Erbil'de ABD Konsolosluğu'na yapılan intihar saldırısını terör örgütü IŞİD üstlendi. Örgüt, açıklamayı sosyal medyadaki hesaplarından duyurdu.

IRAK'IN BAŞKENTİ BAĞDAT'TA DA SALDIRI DÜZENLENDİ

Öte yandan kısa bir süre sonra Irak'ın Başkenti Bağdat'ta iki araçla düzenlenen intihar saldırısında ise 27 kişi öldü

 

 

Bu saldırı, 2003 yılından bu yana bölgedeki misyon şeflerine yönelik ilk intihar saldırısı olarak kayıtlara geçti.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) Erbil kentinin Ankawa semtinde Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Başkonsolosluk binasının yakınında bombalı bir saldırı gerçekleşti. Saldırı sonucunda bazı güvenlik güçleriyle sivilleri yaralandığı kaydediliyor.

Ankawa Caddesi’ndeki patlamanın ardından kısa süreli bir çatışma çıktı. Peşmerge güçlerinin olası saldırı ihtimali üzerine havaya ateş etmesi gerginliğe ve korkuya neden oldu.

PATLAMA SONRASI YANGIN ÇIKTI

Patlamanın ardından ABD Başkonsolosluk binasının hemen karşısında bulunan bir kafeteryada yangın çıktı. Olay yerinden dumanlar yükseldi. Patlama ve silah seslerinin üzerine bölgeye çok sayıda güvenlik gücü ile itfaiyeci sevk edildi. Peşmerge güçleri Ankawa’ya giden yolları trafiğe kapatarak yoğun güvenlik önlemleri aldı.

İtfaiye ekipleri ise patlamanın ardından çıkan yangına müdahale etti. Bölgedeki AA muhabirinin edindiği bilgiye göre saldırı bir intihar eylemcisinin kendisini patlatması üzerine gerçekleşti. Erbil polisi, ölü ve yaralı sayısı hakkında henüz bir bilgi vermedi. Ancak caddenin işlek olması nedeniyle ölü ve yaralı sayısı olabileceği belirtiliyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;