Lağım çukurundan 800 bebek iskeleti çıktı!

İrlanda'da lağım çukurunda bulunan 800 bebek iskeleti ülkeyi karıştırdı. Bebeklerin gayri meşru ilişkilerden olduğu ortaya çıktı

04 Haziran 2014, Çarşamba 15:48
A A

İrlanda'ya 50 aşkın bir süre önce kapatılan Tuam'daki eski bir manastıra ait lağım çukurunda 'gayrimeşru' doğmuş 800 kadar bebeğe ait iskeletler bulundu.

Manastır 1925 ile 1961 arasında rahibeler tarafından yönetiliyordu. Dönemin aşırı Katolik İrlanda'sında, "kutsal evlilik bağı" dışında hamile kalan bir genç kadın, doğum yapmak için tam bir gizlilik içerisinde manastıra gönderiliyordu.

Daha sonra, genç kadınlar evlilik dışı doğan bebeklerini, rahibelere teslim ediyordu. Tarihi belgeler bebeklerin ağır bir şekilde gözardı edildiğini gösteriyor.Güçlükle doyurulan bebekler sadece en temel sağlık imkanlarından yararlanabiliyordu. Bu da onları kızamık, tüberküloz veya zatüree gibi hastalıklarla karşı karşıya getirdikten sonra kendi kaderlerine terk ediliyordu. Sadece sağlıklı olanların evlatlık edinme veya çocuksuz zengin ailelere satılma şansı vardı.

İngiliz The Daily Mail gazetesine göre 'The Home' (Ev) olarak adlandırılan Tuam'daki bu kurumda doğum yapan kadınlar, bir soruşturma başlatılması için çocuklarının kaybedildiğini açıklama niyetindeler.

The Independent gazetesine göre ise Katolik Kilisesi yaptığı açıklamada 800 çocuğun adının yer aldığı bir anıt dikeceklerini bildirdi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.