Laik Türkiye Doğu'ya mı dönüyor?

Türkiye ile İsrail arasında yaşanan krizler ve Başbakan Erdoğan'ın İran'a yaptığı son ziyaret Batı medyasında büyük ilgi uyandırdı

29 Ekim 2009, Perşembe 05:00
A A

Yazılarda, Türkiye’nin yüzünü Batı’dan Doğu’ya çevirdiği yönündeki endişeler yansıtıldı. Yorumlar şöyle:

New York Times (ABD): Avrupa Birliği’ne katılma olasılığı zayıflayan Türkiye yıllardır görülmeyen bir gayretle Müslüman ülkelere yaklaşıyor. Amerika ve Avrupa’nın canını sıkan soru şu: “Bu büyük, laik Müslüman ülke Batı yerine Doğu’ya mı dönüyor?”

‘UTANÇ KAYNAĞI’

Financial Times (İngiltere): İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad’ın, Türkiye’nin İsrail’e karşı tutumunu onaylaması, Batılı ortaklarını, diplomaside yeni bir rol üstlenmek için eski ittifakları terk etmediğine inandırmaya çalışan Ankara için utanç kaynağı.

Le Monde (Fransa): Tayyip Erdoğan, Tahran’da İran ile Türkiye arasındaki dostluğunu kutluyor. Ama bu dostluk gösterisi, Türkiye’nin bazı geleneksel müttefiklerini sinirlendiriyor. Özellikle ilişkileri sürekli kötüleşen İsrail’i.

‘LİDERLİK EDİYOR’

İngiliz The Guardian gazetesi ise Türkiye’nin Ortadoğu’da barış için önemli rol oynadığını öne sürdü. Guardian, “Arabulucu, uzlaştırıcı, barıştırıcı tutumuyla Ortadoğu’da son derece olumlu yeni bir rol oynayan Türkiye, İslam dünyasına liderlik ediyor. Ancak İsrail’i reddetmesi, Amerika’nın İran’ı dışlaması gibi aptalca olur” diye yazdı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;