Lenf kanseri ve lenfoma belirtileri

Bağışıklık sisteminin olumsuz yönde etkilenmesi durumunda ortaya çıkma ihtimali olan lenf kanserinin diğer bir adı lenfomadır. En sık görünen kanser tiplerinden biri olan lenf kanserinin birçok farklı belirtisi vardır.

26 Aralık 2016, Pazartesi 16:12
A A

Lenfoma yani lenf kanserinden korunmak için sigara ve alkol gibi vücuda ciddi zararlı etkileri olan maddelerden uzak durulmalı. Ağrısız ve sessiz bir şekilde vücuda yayılan lenf kanseri, özellikle alkol alımından sonra lenf bezlerinde ağrı yapmaktadır.

Düzenli spor yapmak ve sağlıklı beslenmek başta kanser türleri olmak üzere tüm hastalıklara karşı sizi zırh gibi koruyacaktır.

Boyun, koltukaltı ve kasık bölgesinde meydana gelen şişmeler lenf kanserinde en çok karşılaşılan belirtilendendir. Biri veya bir kaçı aynı zamanda şişebilir. Bu şişlikler genellikle ağrı yapmasa da bazı kişilerde şişlikle beraber ağrı da yaşanmaktadır.

Şişen lenf bezlerinden dolayı kan damarlarında aşırı baskıya maruz kalan sinirler el, kol ve bacaklarda karıncalanmaya veya uyuşmaya neden olabilir.

Lenf kanserinde görülen diğer belirtiler ise; sebepsiz ateş, hızlı ve açıklanmayan kilo kaybı, rahatsız edici derecede gece terlemesi, kaşıntı, sürekli yorgunluk ve halsizliktir.

Bu belirtilerin olması halinde mutlaka en kısa zamanda doktorunuza başvurunuz.