Lewıs: Türkiye'de işsizlik oranının ineceğini düşünüyorum

Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye Temsilcisi Mark Lewis, Türkiye'deki işsizlik oranının daha da aşağılara ineceğini düşündüğünü bildirdi.

06 Nisan 2011, Çarşamba 14:15
A A

İktisat Fakültesi Mezunları Cemiyeti’nin (İFMC) "Geçmişin Mirası Geleceğin Beklentisi Arasında Türkiye" başlığıyla düzenlediği "35. İktisatçılar Haftası" İstanbul Üniversitesi’nde başladı. Lewis, haftanın açılış konuşmalarının ardından gerçekleştirilen "Küresel Kriz Sonrası Değişen Dünya Dinamikleri" başlıklı oturumda katılımcıların sorularını yanıtlarken, son dönemdeki kriz ve alınan derslere ilişkin, dönüp baktıklarında neyi kaçırdıklarını görebildiklerini ve neyi daha iyi yapabileceklerini idrak edebildiklerini söyledi.

Lewis, "IMF açısından konuştuğumuz zaman, bu derslerden pay aldığımızı düşünüyoruz. Daha teknik ve analitik açıdan bakıldığı zaman farkında olduğumuz şöyle bir gerçek var; finansal piyasalara baktığımız zaman burada önemli olan daha iyi bir finansal sürdürülebilirliğin entegrasyonunu sağlamanız gerekiyor. Finansal sürdürülebilirliği yapabilmek için bunu politika ile entegre etmek gerekiyor. Çünkü burada sistemik riskler var" diye konuştu.

Döviz kuru politikasına ilişkin soru üzerine, Lewis, "Hepimizin burada biraz oturup düşünmesi gerekiyor. Yani en uygun döviz kuru politikası nedir? Bu ülkenin kendi has özelliklerine bağlı. Yani ekonomik yapısı önemli, buradaki şoklara, ticari ilişkilerine bağlı. Sizin doğru döviz kuru sisteminizi belirleyen sistemin en çok ülkenin kendi özellikleriyle şekillendiğini biliyoruz. Belki dalgalı kur uygundur, belki sabit kur uygundur. Bu tamamen buradaki ülkenin yapısıyla alakalı bir konu" değerlendirmesinde bulundu.

Lewis, "TL’nin değerlenmesi acaba bir krize neden olabilir mi?" sorusu üzerine, döviz kurlarının pazar şartlarına, piyasaya göre değiştiğini ifade ederek, "Orta vadede bakıldığı zaman mutlaka ekonominin ana temelleriyle birlikte ilerler ve denge oluşmaya başlar. Ben şu anda bunun burada olduğunu düşünmüyorum. Yani Türkiye için geçerli olduğunu düşünmüyorum. Özel borcun ve kamu borcunun son yıllarda düştüğünü düşünüyorum. Özellikle GSMH’ye bakıldığı zaman o kadar da yüksek bir oran olmadığını düşünüyorum" şeklinde konuştu.

İşsizliğin birçok ülkede sorun olduğuna işaret eden Lewis, Türkiye’de işsizlik oranının aşağıya doğru indiğini, bazı işler ve istihdam alanları yaratılmaya çalışıldığını, bu nedenle de genel olarak olumlu bazı işaretler olduğunu, bu işsizlik oranının daha da aşağılara ineceğini düşündüğünü kaydetti.

Lewis, Merkez Bankasının son dönemde aldığı kararları değerlendirirken de küresel bir sorun bulunduğunu, şu anda Türkiye gibi birçok ülkenin bunu yaşadığını, Merkez Bankasının da bununla ilgili politikalar yaratmaya çalıştığını ifade ederek, "Zorlu zamanlar yaşıyoruz. Türkiye gibi büyük, gelişen pazarlar bu sorunu yaşıyor. Maalesef buradaki emtia fiyatları da bu duruma çok fazla yardımcı olmuyor. Ama benzer sorunlar diğer büyük, gelişen pazarlarda da yaşanıyor. Özellikle finansal stabilite bağlamında bunu değerlendirebiliriz" dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;