Leyla Zana'nın barış umudu

Kapatılan DEP'in Diyarbakır eski Milletvekili Leyla Zana, barışın ilk kez bu kadar yakın olduğunu söyledi

26 Ekim 2009, Pazartesi 13:25
A A

Cezaevinden 2004'te çıktıktan sonra röportaj isteklerini kabul etmeyen Leyla Zana bugün basın toplantısı düzenledi. Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde konuşan Zana, “Bugün Türkiye'de barış içinde ve bir arada yaşamaya verilen şansı değerlendirmek için karşınızdayım” dedi.

Eski milletvekili Leyla Zana, hiç olmadığı kadar barışa yakın olduklarını, bu aşamada en çok ihtiyaç olan şeyin cesaret, mantık ve sağduyu olduğunu anlattı. Zana, siyasi partilerin, barışın umudunu seçim hesapları ve oy kaygılarına feda etmemesi gerektiğini vurgularken şöyle devam etti:

“Çünkü bir barış umudunun daha yitirilmesine kimsenin tahammülü kalmamıştır. İçinde bulunduğumuz süreç oldukça önemli ciddi ve bir o kadar yakıcıdır. Bunun kavrayamayan herkes kaybedecektir. Bunu kavrayan ve süreci başlatan muhataplar ise, kamuoyu desteğinin arkalarında olduğunu bilmelidir.”

'HER HALKIN KENDİNİ İFADE BİÇİMİ FARKLI'

Basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Leyla Zana, Kandil Dağı ve Mahmur Kampı'dan gelen 34 kişi için gösterilen tepkiler üzerine bir soruya, “Her halkın kendisini ifade etme biçimi farklıdır. Sosyal ve kültürel olarak bu halkın farklı olduğunu zaten 10 yılarca dile getirildi. Hep bunun mücadalesi sürdürüldü.

Önemli olan özdür, herkes belli bir noktaya gelmiş ortak paydalarda buluşmuştur. O nedenle biçime çok takılmanın anlamsızlığını inanıyorum. Umutluyum, umutlarımı hep büyütüyorum. Çünkü umutsuzluğun kimseye bir şey kazandırmayacağı inancını taşıyorum” dedi.

'MEDYAYA BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR'

Leyla Zana, sürecin iyi koordine edilemediği için aksaklıklar çıktığını öne sürdü. Zana, birilerini suçlayarak sorunun çözülemeyeceğini, sorunun, AK Parti ve DTP'ye ait olmadığını Türkiye'deki her bireyin sorunu olduğunu belirtti. Zana, “Kişisel ya da grupsal kaygılarımızı bütünleştirmemiz lazımdır. Sürecin dilini medya oluşturabilir. Medya ortak dil üzerinde konuşabilir. Medyaya bu konuda büyük görev düşüyor.” diye devam etti.

Zana, CHP ve MHP'nin sürece anlam yüklemek istemediğini ileri sürerken “Sayın Bahçeli makul bir insandır. Sayın Deniz Baykal'ı da tanırım yıllardır Türkiye’nin demokratikleşmesi için çaba içerisindedir. Benim istediğim sadece bu konu ile ilgili siyasi kaygılardan uzak bir duyarlılık ve uslup göstermeleridir” dedi.

Ferit ASLAN- Bayram BULUT/ DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;