Liberya'da Ebola OHAL'i

Liberya Devlet Başkanı Ellen Johnson Sirleaf, ülkesinde 282 can alan ölümcül Ebola virüsü ile mücadele kapsamında olağanüstü durum ilan etti. Devlet televizyonunda konuşan Sirleaf bazı temel hakların sınırlanabileceğini söyledi

07 Ağustos 2014, Perşembe 12:07
A A

Sirleaf, 90 günlük olağanüstü durum dışında üst düzey önlemlerin alınması gerektiğini söyledi. Gine, Sierra Leone ve Nijerya'ya da etkileyen Ebola salgını yüzünden en az 930 kişi hayatını kaybetti. Salgın yüzünden en fazla ölüm ise 282 ile Liberya'da gerçekleşti.

Uzmanlar bunun nedeni olarak virüse yakalanan kişilerin karantinaya alınmak yerine evlerde tutulmalarını gösteriyor.

BUGÜN DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ TOPLANIYOR

BBC Türkçe'nin haberine göre, Dünya Sağlık Örgütü uzmanları bugün İsviçre'nin Cenevre kentinde bir araya gelerek salgınla mücadele yöntemlerini değerlendirecek. İki günlük toplantı kapsamında küresel düzeyde olağanüstü durum ilan edilip edilmemesi tartışılacak.

Olağanüstü durum ilan edilirse virüs ile temas eden kişilerin tanımlanması ve karantinaya alınması için yeni bir uygulamaya gidilmesi bekleniyor.

SEYAHAT YASAĞI DA GELEBİLİR


Ayrıca Ebola ile mücadele eden bölgelere seyahat yasağı da ilan edilebilir.

Nijerya Sağlık Bakanı Onyebuchi Chukwu, Ebola virüsü yüzünden tüm dünyanın tehlike altında olduğunu söyledi.

Sierra Leone'yu ziyaret eden Suudi Arabistan vatandaşı birinin Ebola benzeri belirtiler nedeniyle dün Cidde'de bir hastane öldüğü duyuruldu.

Eğer ölümün Ebola yüzünden gerçekleştiği kesinleşirse bu Afrika dışındaki Ebola salgını nedeniyle ilk ölüm olacak.İki ABD'li sağlık görevlisi Ebola virüsüne yakalandıktan sonra tedavi için ülkelerine götürülmüştü.

Burada onaylanmamış yeni bir tedavi yöntemi ile iki hastanın sağlık durumlarının iyiye doğru gittiği belirtilmişti.

Dünyanın önde gelen bağışıklık sistemi uzmanlarından Doktor Anthony Fauci, en geç 2015 sonuna dek ebola virüsüne karşı bir aşı geliştirmeyi umduğunu söylemişti.

Fauci, aşının şu ana kadar hayvanlar üzerinde denendiğini ve elde edilen sonuçların kendisini umutlandırdığını açıkladı.

3-4 GÜN İÇİNDE ÖLDÜREBİLİYOR

Ebola virüsüne yakalanan kişilerin yüzde 90'ı hayatını kaybediyor. Virüs bir kişiyi yaklaşık 3-4 gün içinde öldürebiliyor.

Erken teşhis konan hastaların hayatta kalma şansının ise daha yüksek olduğu belirtiliyor.

Virüs yakın temasla bulaşıyor ve iç kanamaya yol açıyor. Ebola için bir tedavi veya ilaç bulunmuyor.


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;