Libya tezkeresi kabul edildi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Libya'ya dönük NATO harekâtına katılmasını sağlayacak tezkere TBMM'de kabul edildi

24 Mart 2011, Perşembe 08:47
A A

Libya’da istikrar ve güvenliğin yeniden sağlanmasına yönelik uluslararası çabalara çok boyutlu katkıda bulunmak üzere TSK’nın yabancı ülkelere gönderilmesi konusunda hükümete 1 yıllığına yetki verilmesini öngören Başbakanlık tezkeresi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Genel Kurul’un kapalı oturumunda Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun muhalefeti bilgilendirmesi ve genel görüşmenin açılmasını içeren gündem, tezkere hazırlığı üzerine değiştirildi.

Ak Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, NATO deniz gücünde TSK’nın görev almasını amaçlayan tezkerenin de Genel Kurul’da bugün görüşüleceğini açıklamıştı.

TBMM, tezkereyle Anayasa’nın “Savaş hali ilanı ve silahlı kuvvetlerin kullanılmasına izin verme” başlıklı 92’nci maddesine göre TSK’nın yabancı ülkelere gönderilmesi için hükümete yetki verecek. Bir yıllık olması beklenen yetkinin “lüzumu (gerekliliği), şümulü (kapsamı) ve hududu (sınırı)” hükümetçe belirlenecek.

Tezkerede TSK’nın NATO operasyonundaki ana rolü, “İnsani yardım ve silah ambargosunun kontrolü” olarak yazıldı. TBMM İçtüzüğü gereği gizli oturumdaki görüşmeler en az 10 yıl süreyle dışarıya yansıtılamayacak ve devlet sırrı olarak saklanacak.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, uluslararası Libya koalisyonuna sağlanacak katkıya ilişkin tezkere konusunda, "Hükümetin bazı zikzaklarını eleştireceğiz ama olumlu oy vereceğiz" açıklamasını yapmıştı.


Ancak tezkere metni ve oylama sonuçları açıklanacak. Irak operasyonu için 1 Mart 2003’te TBMM’ye getirilen tezkere de gizli oturumda görüşülmüş ve kabul için gerekli oyu alamamıştı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;