Libya Türkiye'nin iştahını kabarttı

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Libya'nın yatırım için önümüzdeki 5 yılda, 100 milyar dolar ayırdığını söyledi

11 Ekim 2009, Pazar 05:00
A A

100 milyar dolar ayırdı

Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Libya’nın yatırım için önümüzdeki 5 yılda 100 milyar dolar ayırdığını belirterek, “Libya bunun büyük bir kısmını Türkiye’de yapmak istiyor. Biz de ne kadar iyi çalışırsak o kadar bu portföyden pay alırız” dedi. Libya temaslarıyla ilgili bilgi veren Çağlayan, ilişkilerin her geçen gün geliştiğine ve kuvvetlendiğine dikkat çekti.

Ticaret giderek artıyor
Geçen yıl Libya ile dış ticaret hacminin 1.4 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini anlatan Çağlayan, Türkiye’nin Libya’dan petrol aldığını, karşılığında sanayi ürünleri sattığını belirtti.

Çağlayan, “Bu ülkeye geçen yılki ihracatımız 1.1 milyar dolar. Bu yıl bu rakamı 6.5 ayda yakaladık. İhracatın krizde yüzde 30 azaldığı ortamda, Libya ihracatının bu kadar artması çok önemli” dedi.

Teminat sorununu çözeceğiz
Libya’da Türk müteahhitlerinin önemli işler yaptığını belirten Çağlayan şöyle konuştu: “Son 5 yılda Türk müteahhitleri ülkede 9 milyar dolarlık iş üstlendi. Müteahhitlerin Libya’daki geleceği parlak. Libya’da geçmişten gelen teminat mektupları ve alacaklar konusunda bazı sorunlar var. Yıl sonuna kadar teminat mektubu ve geçmiş dönemdeki alacaklar konusunda mesafe alacağız.”

Uçak seferleri artırılacak
Libya’ya vizenin kolaylaştırılması için Dışişleri Bakanlığı ile görüşeceğini söyleyen Çağlayan, Libya’nın uçak seferlerinin artırılması talebinde de bulunduğunu söyledi.

Çağlayan, mart ayına kadar Trablus’a yapılan sefer sayısının haftada 7’den 10’a, Bingazi’ye de 4’ten 7’ye çıkarılması konusunun görüşüleceğini söyledi. Çağlayan, Libya’da serbest bölge kuracaklarını belirtti

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;