Liderler sandık başında

Anayasa değişikliğine ilişkin referandum oylamasında liderler oylarını kullandı

Pazar, 12 Eylül 2010 - 12:46

Liderler sandık başında

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ankara Çankaya İlköğretim Okulu'nda oy kullandı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eşi Hayrinüsa Gül ile birlikte geldiği Ankara Çankaya İlköğretim Okulu'nda oy kullandı.

Oy kullandıktan sonra basın mensuplarına açıklama yapan Abdullah Gül, “Bugün demokrasimizin güzel yanlarından birini hep birlikte yaşıyoruz. Demokrasilerde son sözü halk söyler millet söyler.

>> TÜRKİYE ANAYASA'YI OYLUYOR

Bu akşam neticeler belli olacak neticelerin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Neticeleri herkesin saygıyla karşılamasını bekliyorum. Siyasi mücadeleler her zaman yumuşak geçmez. Yarından itibaren hep birlikte Türkiye'nin kucaklaşarak önüne bakması gerekir" diye konuştu.



Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise, referandum için oyunu Burhaniye İlköğretim Okulu'nda kullandı. Kısıklı'daki ikametgahından Burhaniye İlköğretim Okuluna eşi Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye Erdoğan ile geldi. Başbakan Erdoğan, oyunu 2130 numaralı sandıkta kullandı. Erdoğan, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"KATILIM İYİ"

Erdoğan, "Milletçe bugün çok önemli bir kararın içindeyiz. Arifesindeyiz demiyorum çünkü bir kaç saat içinde netice belli olacak" dedi. "Hatta Güneydoğu Anadolu'nun bazı kırsal kırsal kesiminde sandıklar kapanmış, oralardan neticeler gelmeye başladı. Bu gösteriyor ki katılım iyi. Öyle zannediyorum ki neticeyi akşam alabileceğiz" diyen Erdoğan, "Ülkemiz demokrasisi için, özgürlükler için bugünkü halk oylamasının çok önemli olduğuna inandığım kadar, Türkiye'yi sıçratacak bir sınav olduğuna inanıyorum. Halkımızın katılım konusunda gösterdiği hassasiyete de şahsım adına çok çok teşekkür ediyorum" diye konuştu

"BOYKOT İNŞALLAH SANDIKLARDA GÖZÜKMEYECEK"

Erdoğan, "Sabahtan bu yana aldığım bilgiler, Hakkari dışında aslında iyi bir katılım var. Hakkari'de de yine var. Bu noktada da başta valilerimiz ve güvenlik güçlerimize çok teşekkür ediyorum. Çünkü bu konuda halkı rahatsız eden kesimleri, iyi kontrol altına aldılar. Halkın sandığa gidişini rahatlattılar. Onların o beklediği boykot inşallah sandıklarda gözükmeyecek. Bundan önceki halkoylamasında da o bölgede belli oranda sandığa gitmeme vardı ki o insanların kendi inisiyatifidir, bireysel taktiridir, bu onların hakkıdır ama dayatmayla olduğu zaman bu antidemokratiktir " ifadesini kullandı

 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle



ERDOĞAN'IN ANNESİ OĞLU VE GELİNİYLE KULLANDI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın annesi Tenzile Erdoğan, oğlu Bilal Erdoğan ve gelini Reyyan Erdoğan referandum için oylarını Üsküdar Burhaniye İlköğretim Okulu'nda kullandı. Tenzile Erdoğan'a oy kullanmasında Bilal Erdoğan yardım etti. Tenzile Erdoğan, oyunu kullandıktan sonra "Hayırlısı olsun" dedi. Daha sonra Bilal Erdoğan ve eşi Reyyan Erdoğan oylarını kullandı. Bilal Erdoğan da gazetecilere, "Hayırlı, uğurlu olsun" açıklamasını yaptı.

ARINÇ: HEPİMİZİN GELECEĞİ İÇİN


Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türk halkının sandığa gittiğinde hep doğru ve isabetli karar verdiğini belirterek, "Eminim bugün de bizim, çocuklarımızın, hepimizin geleceği için, daha demokratik, daha özgür bir Türkiye için oylarını kullanmışlardır, kullanacaklardır. Hayırlı olmasını diliyorum, bildiğimiz anlamda hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

İLKER BAŞBUĞ EŞİYLE BİRLİKTE KULLANDI

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, eşiyle birlikte geldiği Çankaya İlköğretim Okulu’nda oy kullandı.

Referandumda oy kullanmak için Bodrum’dan Ankara’ya geldiğini ifade eden Başbuğ, sonuçların Türkiye için çok önemli olduğunu ve katılımın yüksek olmasını umut ettiğini söyledi. Başbuğ, “Referandum oylaması sonuçlarının ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

BAYKAL VE KAMER GENÇ AYNI SANDIKTA

CHP’nin eski Genel Başkanı Deniz Baykal, "Diliyorum, umut ediyorum, milletimiz hepimizin iftihar edebileceği bir tercih yapar" dedi.

Baykal, oyunu kullanacağı Ayten-Şaban Diri İlköğretim Okulu’na eşi Olcay Baykal birlikte geldi. Oy kullanmak için okulda bulunan vatandaşlarla tokalaşan Baykal, basın mensuplarıyla da sohbet etti.

Baykal, oyunu kullandıktan sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, siyasi tarihinin en önemli kararlarından birini vereceğini belirterek, referandum sonucunun ülkenin geleceğini etkileyeceğini söyledi.

Öte yandan CHP Tunceli milletvekili Kamer Genç de oyunu Baykal ile aynı sandıkta kullandı. Genç, oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, anayasa değişikliği ve referandumun ülke yararına olmadığını, aksine toplumda gerilim yarattığın ileri sürdü. Genç, "Biliyorum ki sandıklardan ’Hayır’ çıkacak" diye konuştu.

TOPBAŞ: KARARIN EN DOĞRUSUNU HALKIMIZ VERECEK

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, oyunu Bakırköy Şenlikköy Murat Kölük İlköğretim Okulu'nda kullandı. Topbaş oy kullanmaya, eşi Özleyiş Topbaş ile geldi.

Topbaş çifti oylarını 1297 numaralı sandıkta kullandı. Basın mensuplarına açıklama yapan Topbaş, "Kararın en doğrusunu halkımız verecektir. Milli irade sandığa yansıyacaktır" dedi. Kadir Topbaş, okuldan ayrılırken oy kullanmak için gelen bir çiftin bebeği sevdi.


BİNALİ YILDIRIM ERZİNCAN'DA

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, eşi Seniha ve oğlu Erkan Yıldırım ile birlikte Erzincan’da oy kullandı. Bakan Yıldırım, eşi ve oğlu ile birlikte, Yavuz Selim Mahallesindeki Milli Piyango Anadolu Lisesi’ne geldi.

Burada 1138 nolu sandıkta oyunu kullanan Bakan Yıldırım, oy kullanan vatandaşlarla da yakından ilgilendi. Bakan Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, tüm Türkiye’de olduğu gibi Erzincan’da da halkın sandık başında tercihini yaptığını belirterek, "Yapılan bu tercihler ülkemiz için hayırlı uğurlu olsun" dedi.

TBMM BAŞKANI YORUM YAPMADI

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, oyunu Antalya’da kullandı. Şahin, Muratpaşa ilçesi Atatürk İlköğretim Okulu’nda 1322 No’lu sandıkta oyunu kullandıktan sonra, gazetecilerin referandumla ilgili soruları üzerine, "Şu anda değerlendirme yapmak yasaklara girer. Yasaklar kalktıktan sonra referandumla ilgili değerlendirme yaparız. Bugün siyaset konuşmayalım, spor konuşalım" karşılığını verdi.

MASUM TÜRKER'DEN BARIŞ TEMENNİSİ

DSP Genel Başkanı Masum Türker, "Oyların rengi ister ’evet’ olsun, ister ’hayır’ olsun, yarından itibaren Türkiye’nin birlik, beraberlik ve barış içinde yoluna devam etmesi gerekir" dedi.

Genel Başkan Türker, eşi Hatice Deniz Türker’le Ataşehir Lisesi’ne 2049 numaralı sandıkta oyunu kullandı. Türker, "Oyların rengi ister ’evet’ olsun, ister ’hayır’ olsun, yarından itibaren Türkiye’nin birlik, beraberlik ve barış içinde yoluna devam etmesi gerekir" diye konuştu.

HSYK BAŞKANI ANKARA'DA

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Kadir Özbek, halk oylamasının hukuk devleti ve Türkiye adına hayırlı olmasını diledi. Özbek, Ankara Anıttepe İlköğretim Okulu’na eşiyle birlikte gelerek oyunu kullandı.

Oyunu kullandıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özbek, basın mensuplarıyla tesadüfen karşılaştığını belirterek, "Galiba Sayın Bahçeli’yi bekliyordunuz. 1988 yılından beri bu mahallede oturuyorum. Sürekli oy kullandığım yer" dedi.