Lig kolay Avrupa olay!

Başkan Aziz Yıldırım ile teknik direktör Christoph Daum'un tek hedef olarak belirlediği “Süper Lig Şampiyonluğu” için bu kadro yeterli. Yapılması gereken yedek kulübesindeki futbolcuları tam hazır hale getirmek. Ancak UEFA Avrupa Ligi'nde başarı için ara transferde mutlaka takviye şart

Lig kolay Avrupa olay!

Sezona futbol olarak değil ama, ilk 8 maçı kazanıp lig tarihinin rekorunu kırarak müthiş başlayan Fenerbahçe son iki deplasman karşılaşmasında 5 puan kaybedince hasır altı edilen sorunlar su yüzüne çıktı. 12 haftada Fenerbahçe’nin en iyi oynadığı maçlar Kadıköy’deki Gençlerbirliği ve Galatasaray sınavlarıydı.

Bu iki maçta da motivasyon üst düzeydeydi. Takımın büyük çoğunluğu görevini hakkıyla yaparken, bir - iki futbolcunun kötü oynaması bile tempoyu düşürmedi. Kazanılan diğer maçların çoğunda Alex faktörü ön plandaydı. Puan kaybedilen maçlarda ise en ilgi çekici özellik Fenerbahçe’nin ilk golü atmasıydı. Gaziantep’te de Kayseri’de de Fenerbahçe skoru koruma düşüncesinin faturasını ağır ödedi. O maçlardan sonra yazdığım gibi Fener’de Zico dönemindeki “Rakip seçme” hastalığı nüks etti.

KULÜBE TAM HAZIR OLMALI

Sezon başında Başkan Aziz Yıldırım ve teknik direktör Christoph Daum’un tek hedef olarak belirlediği “Süper Lig Şampiyonluğu” için bu kadro yeterli. Ancak Gaziantep ve Kayseri maçlarında yaşananların tekrarlanmaması için yedek kulübesindeki futbolcuları tam hazır hale getirmek gerekir. Daum, Mehmet Topuz, Özer, Semih, Vederson, Uğur, Selçuk, Deniz hatta Deivid’e bundan sonraki maçlarda daha fazla süre vermeli.

Tamam, Daum’un sakatlıklar nedeniyle faydalanamadığı futbolcular oldu. Ama oynanmayan Ankaraspor maçı ve lige verilen arada sanırım futbolcuların büyük çoğunluğu iyileşti. Ayrıca Türkiye Kupası’nda yapılacak maçlar bu futbolcuları daha fazla oynatmak için önemli bir fırsat.

AVRUPA LİGİ'NE YETMEZ

Kulübesi kuvvetli, sezonun ikinci yarısında fikstür avantajı olan (İstanbul dışında sadece Sivas, Manisa, Gençlerbirliği ve Ankaragücü ile oynayacak) Fener’in ligde şampiyonluğa çok zorlanmadan ulaşacağını düşünüyorum. Ancak özellikle taraftarın çok istediği Avrupa’da başarı için öncelikle Başkan Yıldırım ile Daum’un kafa yapısını değiştirmesi sonrasında ara transferde önemli bir iki takviye gerekli.

Güiza ve giderse Carlos’un yerine çok kaliteli futbolcular alınmalı. Çünkü Fener gruptan çıktıktan sonra karşısında Sheriff, Steaua, Twente gibi takımlar bulmayacak. Bu takımlardan bile korkan Daum’un Roma, Lazio, Valencia, Villarreal, Hamburg, Werder Bremen, Everton ile olabilecek muhtemel eşleşmelerde ne diyeceğini bilmek için kahin olmaya gerek yok. Ha diyorlarsa “Türkiye bize yeter”, o zaman doğru bildikleri dar yolda yürümeye devam etsinler.

Coşkun Türk