Linç kalabalığına 'hoca' çözümü

'Hacker' Musa Kang'ın katili yakalandı diye dedikodu yayılınca linç kalabalığı ortalığı birbirine kattı

Linç kalabalığına 'hoca' çözümü
Bir alkollü vatandaşın Gürcükapı Polis Merkez Amirliğine getirilmesini gören bazı vatandaşlar, "Hacker Musa Kang'ın katili yakalandı" yolunda dedikodu yaymaya başladı. 

Saat 16.00 sıralarında sözde yakalanan katili linç etmek isteyenler polis merkezinin karşısında toplandı. Bu sırada bir kişi "Yeter" diye bağırarak karakola doğru yürüyünce diğerleri de arkasından geldi. Yaklaşık 500 kişi "Burası Erzurum, buradan çıkış yok", "Musa'ya uzanan eller kırılsın" diye slogan attı. 

İNANMAYIP KARAKOLU GEZDİLER

Topluluğun bir taşkınlığa meydan vermemesi için çevreye barikatlar kuruldu. Polis merkezinin çevresi önleyici kuvvetler tarafından sarıldı, önüne panzerler yerleştirildi. Bu sırada megafonla konuşan Emniyet Müdür Yardımcısı vatandaşların dedikodulara inanmaması gerektiğini bildirdi. Polis Merkezinde hiç kimsenin bulunmadığını vurgulayan Müdür Yardımcısı "Buyurun gelin sizlere karakolu gezdirelim. İçerde hiç kimse yok" dedi. 

Seçilen vatandaşlar, polis merkezine götürülerek gezdirildi. Ancak, kalabalığın dağılmaması üzerine bu kez Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur, Polis Merkezine geldi. Katilin henüz yakalanmadığını anlatan Emniyet Müdürü Çalkavur, "Arkadaşlar, bu adam yakalansa biz bu karakola getirmeyiz. Bize gelen ihbarlar var. Sizden tek ricam, dağılmanız. Bizi meşgul ederseniz, polis görevini yapamaz" diye konuştu. 
'VALLAHİ BİLLAHİ KİMSE YOK' 

Vatandaşların ısrarla Polis merkezinin çevresinden ayrılmamaları üzerine bir Emniyet Amiri de vatandaşları ikna etmek için "Vallahi billahi içerde kimse yok" diye yemin etmek zorunda kaldı. Polisin sabırlı ve dikkatli davranışı sonucu kalabalık, iki saat sonra dağıldı.
 
Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı yetkilileri, kaçırılma olayının altıncı gününde ölü olarak bulunan Musa Kang'ın cesedinden alınan numunelerin Trabzon'daki Adli Tıp Grup Başkanlığı'na gönderildiğini açıkladı. Musa'nın başında yaralar ve çene kemiğinin kırık olduğunu belirten cumhuriyet savcılığı yetkilileri, "Musa'nın kolunda ya da vücudunun herhangi bir yerinde kopma yok. Otopside organlarının yerinde olduğu belirlendi. Adli Tıp Grup Başkanlığı'ndan gelecek rapora göre kesin ölüm nedeni, günü ve saati belli olacak" dediler.
 
HALK DAĞILMAYINCA POLİS HOCA GETİRDİ

Gürcükapı Polis Merkez Amirliği önünde dağılmamakta direnen bir grup için Karaköse Camisinin eski imam hatiplerinden Veli Velioğlu getirildi. Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur'la görüşen Velioğlu, megafonla kalabalığa dağılması yolunda çağrı yaptı. Beyaz sakallı Velioğlu sandalye üzerine çıkarak evlerine gitmeyen kalabalığa, "Aziz kardaşlarım, sayın Dadaşlarım. Hepinize saygım, sevgim, hürmetim, şefkatim var. Hepinize aşırı derecede teşekkürüm var. Cenabı hak ayeti kerimede sabrın devamını müminlere tavsiye etmiştir. Elhamdülillah sizde dağ gibi iman kuvveti var. Bu sabah size değen yara, bana da değmiştir. Benim yakınımdır, bu hoca efendinin daha yakınıdır. O zalimi yakalayan, getiren, içeri tıkan Emniyetimiz ona inşallah en güzel şekilde cezasını verecektir" dedi.
'HER TARAFA BAKTIM KİMSE YOK'

Bu sırada "Yuh" ve ıslık sesleri yükselmeye başladı. 'Musa'ya uzanan eller kırılsın' diye slogan atılması üzerine tekrar megafonla konuşmaya devam eden Velioğlu Hoca, vatandaşların evlerine gitmelerini, yarın birlikte hareket edeceklerine dair söz verdi. Ayrıca, Musa'nın babası Nejmettin Kang da getirildi ve Polis Merkezi gezdirildi. Nejmettin Kang "Ben karakolun her tarafına baktım. Hiç kimse yok" demesinin ardından vatandaşlar saat 19.20'den itibaren dağıldı.