LYS-4'te sıkı arama

Üniversite adaylarının katıldığı Lisans Yerleştirme Sınavı'nın (LYS) bugün yapılan Sosyal Bilimler Sınavı'na (LYS-4) katılan adaylar yine sıkı kontrolden geçti

19 Haziran 2011, Pazar 13:25
A A

Üniversite adaylarının katıldığı Lisans Yerleştirme Sınavı’nın (LYS) Sosyal Bilimler Sınavı (LYS-4) bugün yapıldı. LYS-4, Türkiye’de 81 il merkezi ile Lefkoşa’da gerçekleştirildi.

Sınava 377 bin 128 aday katıldı. Tek oturumda uygulanan sınav 135 dakika sürdü. Adaylara 90 sorunun yöneltildiği sınavda, Tarih, Coğrafya-2 ve Felsefe testleri yer aldı. Tarih testinde 44 soru için 65 dakika, Coğrafya-2 testinde 16 soru için 25 dakika, Felsefe testinde ise 30 soru için 45 dakika süre verildi. Felsefe testinde 10 Psikoloji, 10 Sosyoloji ve 10 Mantık sorusu yer aldı.

Testler, ayrı soru kitapçıklarında yer aldı ve tek cevap kağıdı kullanıldı. Adayların çoğunluğu, kimlik ve güvenlik kontrolleri ile salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için sabah erken saatlerden itibaren sınav yerlerine geldi.

Sınavların yapıldığı binalara girişte adayların ve sınav görevlilerinin üstleri emniyet görevlileri tarafından elle ve detektörle arandı. Sınav sırasında ÖSYM’yi temsil eden özel görevliler sınav salonlarını dolaşarak, gereken bütün önlemleri aldı.

Lisans Yerleştirme Sınavları, 25-26 Haziran 2011 tarihlerinde yapılacak LYS-3 Edebiyat-Coğrafya Sınavı ve LYS-2 Fen Bilimleri Sınavı ile sona erecek.

İzmir’de kiminin başındaki tel tokası alındı, kiminin boynundaki kolyesi. Polisin, kontrol için türbanını gevşetmesini istediği aday, "Burası açık alan, boş bir odada başımı açarım" deyince, polis ve aday odaya girdi.

İzmir’de LYS 4 için alınan güvenlik önlemleri ilginç görüntüler oluşturdu. Ege Üniversitesi Kampüsü’ndeki fakültelerde sınava giren adaylar, sıkı güvenlik kontrolünden geçti. Adaylar, saçlarından ayaklarına kadar arandı. Kız adaylardan saçlarındaki tel toka, boyunlarındaki kolyenin çıkarılması istendi. Bir aday, sınavda saçının önüne düşmemesi için bu tokayı taktığını çıkardığı taktirde saçını eliyle tutmak zorunda kalacağını belirterek, tepki gösterdi. Kimi adayların mini şortla geldiği sınavda, türbanlılardan saç kontrolü için türbanlarını gevşetmeleri istendi. Bir aday, "Burada saçımı açamam, açık alan. Boş bir odaya gidersek orada kontrol edebilirsiniz" dedi. Kadın polis, türbanlı adaya, boş odada saç kontrolü yaptı.

Adaylar sınavda ter dökerken aileleri de dışarda sabırla bekledi. kimi bu süreyi Kuran okuyarak, kimi yanında getirdiği dizüstü bilgisayardan gelişmeleri takip ederek geçirdi.

DHA / AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;