LYS birincisine neler neler verdiler ama...

LYS'nin Fen-Matematik şampiyonu Arman Özdemir, bir özel üniversitenin kendisine yaaptığı vaatleri geri çevirip 'Boğaziçi' dedi

LYS birincisine neler neler verdiler ama...

Binlerce üniversite adayının heyecanlı bekleyişi son buldu. Lisans Yerleştirme Sınavı'nın (LYS) sonuçları kimi adayı mutlu, kimini mutsuz ederken, sınavın fen- matematik puan şampiyonu İzmir Fen Lisesi mezunu Arman Özdemir, tek tercihi olan Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Fakültesi'ni kazandı. Bir özel üniversitenin ev, otomobil, doktor babasının maaşı kadar aylık burs teklifini geri çeviren Özdemir, "Hayallerime ulaştım, çok mutluyum" dedi.

Buca Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi'nde görev yapan jinekoloji uzmanı Dr. Özden Özdemir ile Atatürk Eğitim Hastanesi'nde Ortopedi Kliniği'nde çalışan Dr. Mehmet Özdemir'in oğlu olan Arman Özdemir, LYS Matematik- Fen puan türünde Türkiye Birinciliği'ni İzmir'e taşırken, bu başarısıyla da en büyük hedefine ulaştı.

İzmir Fen Lisesi'nden de birincilikle mezun olan başarılı gencin, pekçok vakıf üniversitesinden üniversite yaşamını 'krallar' gibi geçireceği teklifler aldığı, bunları geri çevirdiği ortaya çıktı.

ANNE- BABA MESLEĞİNİ İSTEMEDİ

Bir üniversitenin kendisine ev, otomobil, her ay doktor olan babasının maaşından daha fazla karşılıksız cep harçlığı vermeyi taahhüt ettiğini belirten Arman Özdemir şunları anlattı:

"Bu üniversitenin yetkilileri, kendi üniversitelerini tercih etmem halinde bana hiç maddi sıkıntı yaşamadan ev, otomobil sahibi olarak öğrenim görebileceğim bir ortam sundu. Ancak ben öğretim yılı başında Boğaziçi Üniversitesi'nde okumayı kafama koymuştum. Annem babam doktor ama onların yaşadığı sorunları gördüm, doktorluğu sevmedim, istemedim. Oysa tıp fakültesi, elektrik elektronikten kolay. Bu mesleğin hem geleceği var hem de ekonomik açıdan da cazip bir meslek. Tercih listesine tek bir yer, Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği'ni yazdım. Boğaziçi, Türkiye'nin en saygın, en köklü üniversitelerinden. Hedefim buydu, kazandım ve çok mutluyum." 

Arman Özdemir, Boğaziçi Üniversitesi'nin kendisine ayda 350 lira burs vereceğini söyledi. Başbakanlık, Türk Eğitim Vakfı ve İş Bankası burslarına da başvuracağını belirten Arman Özdemir, "Akademik yıla kadar biraz İngilizce çalışıp, hazırlık sınıfını atlamak istiyorum" dedi.

Nesrin COŞKUN İZMİR, (DHA)