LYS maratonu başladı

Üniversiteye girişte ikinci aşama sınavı olan Lisans Yerleştirme Sınavları'nın (LYS) ilki olan Matematik Sınavı'nın (LYS-1) başladı

18 Haziran 2011, Cumartesi 11:31
A A

Sınav saatinin başlamasına özellikle bir saat kala trafiğin yoğunlaştığı başkentte birçok aile sınav yerlerine güçlükle ulaşabildi. Sınava dakikalar kala okula gelen bazı öğrencilerin ağladığı görülürken, sınav saatinden sonra gelen öğrenciler koşarak sınava girecekleri sınıfın yolunu tuttu.

Çocuklarını sınava dualarla uğurlayan birçok veli, sınav süresince dua okumaya devam etti. Velilerden Ayşe Gür, çocuklarının gelecekleriyle ilgili bir konu için beklediklerini ve bu nedenle heyecanlı olduklarını belirtti.

Nuray Kırmızıgül ise çocuğunun ilk başlarda çok verimli ders çalışmasına rağmen, şifre iddialarının gündeme gelmesiyle çalışmayı bıraktığını ve motivasyonunu kaybettiğini dile getirdi.

Bülent Oğuz da sınava giren kızının endişeli olsa da kendisinden daha güçlü durduğunu söyledi. Oğuz, sınavdan iki gün önce kızıyla beraber sınav yerini kontrol etmek için geldiğinde sınıflarda asılı duran saatlerin çok küçük olduğunu fark ettiğini belirterek, "Bu konuda ÖSYM’nin dikkatini çekmek istiyorum. Sınıfın yarısı o saati okuyamaz" dedi.

İSTANBUL’DA LYS

İstanbul’da sınava giren öğrenciler de velilerinin dualarıyla sınav salonlarına uğurlandı. İstanbul Üniversitesi (İÜ) Edebiyat Fakültesi önünde bekleyen üniversite adayları, aileleri tarafından sınavın yapılacağı sınıflara dualar eşliğinde gönderildi.

Bazı ailelerin heyecanını, sınava girecek öğrenciler yatıştırdı. Adaylar, fotoğraflı giriş belgesi ve kimlik kontrollerinin ardından üst aramaları yapılarak sınava girecekleri sınıflara alındı.

Adayların, cep telefonu, çantası, üstünde ambalajı bulunan su şişesi, küpe ve yüzük gibi eşyasının yanlarında bulunmasına izin verilmedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;