M-16'nın sahtesini yapmışlar

Bursa'da jandarmanın yaptığı operasyonda ABD yapımı M-16 piyade tüfeğinin benzerlerinin bulunması dikkat çekti

M-16'nın sahtesini yapmışlar

Bursa İl Jandarma Komutanlığı Asayiş Şube Müdürlüğü ile Yıldırım İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından Bursa, Rize, Artvin ve Tekirdağ'ın ilçelerinde silah kaçakçılarına yönelik düzenlenen eş zamanlı ‘Domino' operasyonunda 12 kişi gözaltına alındı.

Karadeniz Bölgesi'nde üretilen silah ve bıçakları Bursa'da piyasaya süren çeteyi 1 yıldan bu yana teknik takip altına alan Jandarma ekipleri önceki gün operasyon başlattı. Suç örgütü üyelerinin ev ve işyerlerine eş zamanlı düzenlenen baskınlarda Ali C. (38), Osman K.(45), Aslan C.(35) Ahmet Ali A. (28), Abdulkadir A. (26), İsmail Y.(28), Murat A.(21), Ömer D. (47), Recai A. (39), Hasan S. (35), Hüseyin B. (47), İsa D. (21) adlı kişiler gözaltına alındı.

Bu kişilerin ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda kendi imalathanelerinde ürettikleri belirlenen M- 16 piyade tüfeği ile bazı dizilerde suikast bıçağı olarak kullanılan bıçakların bulunması dikkat çekti.

Operasyonda ayrıca 11 tabanca, 7 kuru sıkıdan çevirme tabanca, 1 av tüfeğinden çevirme tabanca, 8 av tüfeği, 2 havalı tüfek, 28 ayrı ebatlarda bıçak, 253 fişek, 14 tabanca şarjörü, 1 süngü, Osmanlı döneminden kaldığı öğrenilen 1 metrelik kılıç, 14 tabanca namlusu, döner bıçağı ve silah yapımında kullanılan malzemeler ele geçirildi.

Hüseyin TÜCCAR/DHA