Maç iptal olmalıydı

Yardımcı hakem Tarık Ongun yaralanmasına rağmen, “Hakemin sağlığını tehlikeye atacak en küçük olay da maçı oynatmayın” talimatı veren MHK, söz konusu derbi olunca inisiyatifi Gezer'e bıraktı. Gezer de, maçı oynatmaması gerekirken, tepki almamak için karşılaşmayı 10 dakika geç başlattı

26 Ekim 2009, Pazartesi 11:03
A A

Milliyet gazetesinden Cemal Ersen'in haberine göre, derbi öncesi futbolcular arasında başlayan kavganın ardından yardımcı hakem Tarık Ongun’un başına isabet eden yabancı cisim nedeniyle yaralanmasıyla büyük bir yetki karmaşası yaşandı.
Ongun’un kanlar içinde soyunma odalarına gitmesi ve başına üç dikiş atılmasından sonra hakem Bünyamin Gezer’in Merkez Hakem Kurulu Başkanı Oğuz Sarvan ile temasa geçtiği bildirildi.
Sarvan’ın ise sezon başında verilen talimata rağmen inisiyatifini Gezer’e bıraktığı bildirildi. Bünmyamin Gezer’in bunun üzerine yardımcı hakem Tarık Ongun ile görüştüğü ve maça devam edip edemeyeceğini sorduğu ifade edildi. Bu arada tedavisi yapılan Ongun’dan “Karar sizin” yanıtını alan Gezer’in maça devam etme, protesto amacıyla 10 dakika geç çıkma kararı aldığı vurgulandı.

Talimat açık

MHK’nin sezon başında düzenlenen seminerde tüm hakemlere “Hakemin sağlığını tehdit edici en küçük olayda maçı oynatmayacaksınız” talimatı verdiği de öğrenildi.
Olaylardan sonra Gezer ile telefonda görüşen MHK Başkanı Oğuz Sarvan’ın dün gece yayınlanan MARATON programına haber yollayarak “Sadece maç içinde hakemlere yaralanırsa, maçı oynatmayın” talimatı verildiğini bildirmesine rağmen, sezon başı hakem seminerindeki uyarıların adeta rafa kaldırıldığı belirtildi.

Fener’e ceza gelebilir

Bünyamin Gezer’in maçı oynatmama yetkisinin bulunmasına reğmen,  Sarvan ile yaptığı görüşmeden sonra bu kararı verdiği ifade edildi.
Maçın temsilcileri Haluk Gözen ile Kemal Özbek’in, futbolcuların aralarında kavgayı, sahaya atılan yabancı maddeleri, Keita’nın suratına gelen su şişesini rapor ettikleri belirtildi.
Fenerbahçe’nin, Tarık Ongun’un yaralanması ve gözlemcilerin raporlarında yer alan olaylar yüzünden Disiplin Kurulu’na sevk edileceği ve bir maç seyircisiz oynama cezasının verileceği bildirildi.

Milliyet

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;