Madencilerden şok eylem

Zonguldak Üzülmez'de, TTK Müessese Müdürlüğü'nün giriş çıkışlardaki kafes ve tel örgü sistemine tepki gösteren ve şartların iyileştirilmesini isteyen maden işçileri, kendilerini ocağa kilitledi; vardiyası gelenler ise ocağa inmedi

22 Kasım 2013, Cuma 13:08
A A

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessese Müdürlüğü’nde çalışan maden işçileri, ocağa inmeme kararı aldı. Gece vardiyasından çıkan işçiler ocaktan çıkmayarak, sabah vardiyasında çalışan işçiler ise ocağa inmeyerek eylem başlattı. Kuyu dibindeki 300 işçinin soğuktan etkilendiği belirtiliyor.

TALEPLERİ NE?


İşçiler, mesai saatleri içinde ocak giriş kapılarının üzerlerine kilitlenmesi, yer altındaki çalışma koşullarının ağırlığı, iş güvenliği önlemlerinin yetersiz olması, kurum ambulanslarının iş kazalarında geç gelmesi, ambulansta doktor bulunmaması, yedek kıyafet ve çizme verilmemesi gibi nedenlerle yerin 170 metre altında eylem başlattı. Gündüz vardiyası için gelen madenciler de ocak önünde bekleyerek arkadaşlarına destek verdi.

 


İKİ BİN KİŞİ EYLEM YAPIYOR

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) yönetimi ise kurum yetkilileri ile görüşmelerini sürdürüyor. İşçilerden Raif Açıkgöz, “İnşallah Enerji Bakanlığı bunu dikkate alır. Gereğini yapar. İşçi güvenliğinin alınmaması, işçinin hapis edilmesi ve bununla da sendikanın alakası yoktur. Bu bizim kendi güvenliğimiz açısından kendimizi garantiye almamızdır. Şu an iki vardiya eylemdeyiz. Gece vardiyasını ocaktan çıkartmadık. Biz de ocağa girmedik" dedi.

Buradaki eylemin dikkate alınmasını isteyen Açıkgöz, şöyle konuştu: "İki bin kişi burada eylem yapıyor. Merdivenler iptal edildi. Kapılar kilitlendi. Sabahleyin karta basacağız güvenlik kapıları açıyor öyle karta basıyoruz. Bunu yapan kişiler gelsin ocağın içerisine baksın. Ana yollara baksın. Önce bunun önlemini alsın, ondan sonra işçinin dışarıya çıkmasını engellesin. Bizimle uğraşmayı bıraksınlar. Masa başında oturanlardan hesap sorulsun. Biz zaten amirlerimizden aldığımız emirle işimizi yapıyoruz. Biz verilen emri yapmıyorsak, bize cezai işlem kesilsin. Biz suç işlemedik.”

İki bine yakın madenci, ocağın içinde ve dışında eylemlerini sürdürüyor.

"1 SENE SÜREN BASKILARIN NETİCESİ"

İşçiler ile buluşan Genel Maden İşçileri Sendikası Teşkilatlandırma Sekreteri Osman Tutkun ise madencilere seslendi. Tutkun, “Bu eylem işçi arkadaşlarımıza 1 seneden beri yapılan baskının, tacizin mücadelesidir. En son geçen Cumartesi akşamı işçi arkadaşımızı iş yerinde rahatsızlanması sonucunda kaybettik. Ama kaybettiğimiz noktada 35 dakikada kurumun ambulansının gelmemesi nedeniyle, arkadaşımızı kaybettik. Maden işçisi kurtuluş savaşından beri bedel ödüyor. Zamanı geldi kolunu verdi, zamanı geldi bacağını kaybetti. Bu ülkeye katkı vermeye devam ediyor.

'KAFES YAPILMASI İŞÇİYE ZULÜMDÜR'

Son zamanlarda yapılan baskılar, son zamanlarda yapılan psikolojik tacizler kesinlikle üretime dayalı değil. Kurum şu anda işçisine çizme, baret veremiyor. Bundan aylar önce ocakta yaşanan çökme sebebiyle, 5 gün kömür çıkmadı. Kimse sesini çıkartmadı. İşçi arkadaşımıza 07.45’te basması gereken kartı 07.46’da bastığı zaman 15 dakika ücret kesintisi yaşandı. Bizim amacımız insanca muamele görmek. Kuyubaşındaki kapıların kilitlenmesi, kuyubaşındaki girişlere kafes yapılması, işçiye yapılan zulümdür. Bizim isyanımız, mücadelemiz insanca muamele görmek ve üretim yapmaktır. Madencinin başka derdi yok. Kimse maden işçisini suçlamasın, kimse işçiye yüklenmesin. Buradaki arkadaşlarımız gerekirse eylemde 35 gün bekleyeceklerini söylediler. İnsanca taleplerimiz yerine gelmedikten sonra, 300 kişi aşağıda, 600 işçi de yukarıda eylemlerini sürdürüyor” diye konuştu.

İHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;