'Madımak firarisi Fransa'da' bilgisi Emniyet'ten

Madımak katliamının bir numaralı sanığı olarak aranan Cafer Erçakmak'ın Fransa'da olduğu bilgisi Emniyet'ten gelmiş

'Madımak firarisi Fransa'da' bilgisi Emniyet'ten

11. Ağır Ceza Mahkemesinin müzekkeresine cevap veren Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Sivas’ta 37 kişinin öldürülmesi davasının "Kırmızı Bülten" ile aranan firari sanığı, eski Sivas Belediye Meclisi Üyesi Cafer Erçakmak’ın "Fransa’da ikamet ettiğine ilişkin kaydın, Emniyet Genel Müdürlüğünden alınan idari kayıtlardan tespit edildiğini" bildirdi.

Sivas’ta, Madımak Oteli’nin yakılması ve 37 kişinin öldürülmesine ilişkin açılan ana davadan, dosyaları ayrılan 7 firari sanığın yargılandığı davanın 1 Eylüldeki son duruşmasında, müdahillerin avukatı Şenal Sarıhan, soruşturmanın genişletilmesi talebinde bulunmuştu.

EMEKLİ AYLIĞI BİLE ALIYORDU

Mahkemeye dilekçe veren Sarıhan, "TÜİK’in, 19 Eylül 2007’de, bir nüfus müdürlüğüne, firari sanık Erçakmak’ın Fransa’da ikamet ettiğini bildirdiğini, nüfus kayıt örneğinde de ikamet adresi olarak Fransa’nın gösterildiğini" ifade etmişti. Sarıhan ayrıca, "Erçakmak’ın, 26 Mayıs 1998’e kadar SSK’dan emekli aylığı aldığını öğrendiklerini" bildirerek, bu konuların araştırılmasını istemişti.

Bunun üzerine mahkeme, İçişleri Bakanlığı, TÜİK, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Ziraat Bankasına müzekkere yazarak, iddiaları sormuştu. Bu kurumların cevapları, geçen günlerde Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesine ulaştı.

GÖNDERİLEN CEVAPLAR

TÜİK’in mahkemeye gönderdiği cevapta, Sarıhan’ın bildirdiği 19 Eylül 2007 tarihli yazıya ulaşılamadığı kaydedilerek, şöyle denildi:

"Müdahil vekilince belirtilen 19 Eylül 2007 günlü yazının bir suretinin kuruma gönderilmesi halinde daha teferruatlı araştırma yapılması mümkün olmakla birlikte, kurum kayıtlarının incelenmesinden, ilgi müzekkerede adı geçen sanık Cafer Erçakmak’ın Fransa’da ikamet ettiğine ilişkin kaydın, Emniyet Genel Müdürlüğünden alınan idari kayıtlardan tespit edildiği, kurumun bu konuda herhangi bir dahlinin olmadığı görülmüştür."

Cevapta, Nüfus Hizmetleri Kanunu’na göre, yurt dışında yaşayan vatandaşlarla ilgili bilgilerin Dışişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünün kayıtlarından alındığı, yurt dışındaki vatandaşlarla ilgili TÜİK’in herhangi bir alan uygulamasının gerçekleştirilmediği de ifade edildi.

GİRİŞ-ÇIKIŞ KAYDI YOK
İçişleri Bakanlığı ise Erçakmak’ın 1 Ocak 1992-9 Haziran 2009 arasında, bilgisayar bağlantısı bulunan hudut kapılarından giriş-çıkış kaydının bulunmadığını belirtti.

SGK’dan gönderilen cevapta, Erçakmak’a yaşlılık aylığı ödemesinin, aylığın tahsil edilmemesi nedeniyle 26 Mayıs 1998’de durdurulduğu, o tarihten beri Erçakmak’a ödeme yapılmadığı ifade edilerek, "Adı geçenin aylıklarının durdurulmadan önce kimin tarafından tahsil edildiği 12 Eylül 2009 tarihli yazımızla ilgili Ziraat Bankası Şubesine sorulmuştur. Konuyla ilgili cevap alındığında tarafınıza ayrıca bilgi verilecektir" denildi.
Ziraat Bankasının cevabında da Erçakmak’ın 1998’de, Sanayi Çarşısı Sivas Şubesindeki hesabına Ocak-Mayıs aylarına ait aylık tutarlarının aktarıldığının tespit edildiği, ancak Erçakmak’a ödeme yapılmadığı bilgisi yer aldı.

YOKLUĞUNDA TUTUKLAMA KARARI

Adalet Bakanlığı Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 1 Eylül 2009’da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına Erçakmak ile ilgili bir yazı gönderdi. Erçakmak’ın "Kırmızı Bülten" ile arattırıldığı belirtilen yazıda, basında Erçakmak’ın Fransa’da bulunduğu ve bu bağlamda nüfus kayıt örneğinde de ikamet adresinin Fransa olarak gösterildiği hatırlatıldı. Yazıyla, Erçakmak hakkındaki kovuşturmanın safha ve sonucu ile halen aranıp aranmadığı konusunda bilgi verilmesi istendi.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, geçen günlerde resen celse açarak, hakkında yakalama emri bulunan ve bu emir infaz edilmeyen Erçakmak hakkında, yokluğunda tutuklama kararı çıkarılmasını kararlaştırdı.

"BİLGİLERİN DOĞRULUĞU AÇIĞA ÇIKTI"
Müdahillerin avukatı Şenal Sarıhan, daha önce mahkemeye sundukları bilgilerin doğruluğunun, gönderilen cevaplarla açığa çıktığını ifade ederek, "Bu aşamadan sonra Erçakmak’ın yakalama işleminin hızlandırılması gerekiyor. Mahkemenin kararının uygulanması konusunda, Adalet Bakanlığını göreve davet ediyoruz. Mahkemenin de sanığın yakalanması konusunda özenli davranacağını düşünüyoruz. Böyle bir katliamın zanlısının herhangi bir şekilde cezasız kalması, yeni katliamların gerçekleşmesine fırsat verecektir" değerlendirmesinde bulundu.

AA