Madımak Oteli kamulaştırıldı

Sivas'ta 37 kişinin katledildiği Madımak Oteli 5 milyon 601 bin liraya kamulaştırıldı

Salı, 23 Kasım 2010 - 13:30

Madımak Oteli kamulaştırıldı

2 Temmuz 1993’te 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan Sivas Olayları’nın meydana geldiği Madımak Oteli’nin kütüphaneye dönüştürülmek üzere kamulaştırılması için tarafların anlaşamaması üzerine, 2’nci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan tespit davasının ikinci duruşması bugün yapıldı.

Duruşmaya otel sahiplerinden Mehmet Öğütücü ile Avukatları Oktay Özberk ve Nazif Acarlı, İl Özel İdare Müdürlüğü’nü temsilen Avukat Makbule Baş katıldı.

Basın mensuplarının alınmadığı duruşmada mahkemenin belirlediği bilirkişi heyeti otel için 5 milyon 601 bin TL kamulaştırma bedeli raporu verdi. Mahkeme Başkanı Hasan Çetinkaya belirlenen bedel üzerinden otelin mülkiyetinin İl Özel İdaresi’ne devrine hükmetti.

Bir önceki duruşmada belirlenen bedel 5 milyon 162 bin lira olarak açıklanmıştı. Önceki bedelde 439 bin liralık bir iyileştirme yapıldığı görüldü.

OTEL SAHİPLERİ İTİRAZ EDECEK

Davanın bugün karara bağlanmasıyla birlikte otel resmen devlete geçmiş oldu. Otel sahiplerinin avukatlarından Oktay Özberk, karara itiraz ederek temyize gideceklerini, belirlenen kamulaştırma bedelinin yeterli olmadığını ileri sürdü.

Ancak temyiz sürecinin otelin devir işlemlerinde her hangi bir gecikme yaşanmasına neden olmayacağı öğrenildi. Mahkemenin kararı İl Özel İdaresi’ne ulaştıktan sonra otelin kontrolü devlete geçmiş olacak ve boşaltılacak.

Karşı taraf bu süreç zarfında temyiz yolu ile yalnızca belirlenen fiyatın yükseltilmesi yönünde istekte bulunabilecek.

PARA HESAPLARINA AKTARILDI

Süreç çerçevesinde istimlak kanunu hükümlerince mahkemenin belirlediği 5 milyon 601 bin lira kamulaştırma bedelinin dün akşam mesai bitiminden 1 dakika önce saat 16.59 itabariyle otel sahiplerinin hesabına aktarıldığı öğrenildi.

Halife YALÇINKAYA/SİVAS (DHA)