Madımak'ta anma yasağı

Sivas Valisi Ali Kolat, "Madımak olaylarının yıldönümünde anma etkinliği yapacak grubun, toplu halde otel önüne gelmelerine izin verilmeyecek" dedi

30 Haziran 2011, Perşembe 15:50
A A

Sivas’ta 2 Temmuz 1993 günü meydana gelen olaylarda 37 kişinin diri diri yakıldığı Madımak Oteli kamulaştırıldıktan sonra yenilendi,

Bilim ve Kültür Merkezi olarak düzenlendi. Sivas Valisi Ali Kolat tarafından basın mensuplarına gezdirilen binanın iç dizaynı tamamen değiştirilirken, olayda ölenlerin adları otelin lobi bölümünde oluşturulan Anı Köşesi’nde yer aldı.

Kamulaştırma bedeli olarak 5 milyon 601 bin lira ödenen ve Sivas İl Özel İdaresi’ne devredilen eski Madımak Oteli binası tepeden tırnağa yenilendi.

İnşaat ve düzenleme çalışmaları nedeniyle aylardın kapalı olan bina bugün Bilim ve Kültür Merkezi adıyla basına tanıtıldı. Lobideki Atatürk büstüne ve kaidesine de 'Toplumun içindeki farklı düşünceler, farklı inanışlar ne olursa olsun, milli birlik ve bareberlik içerisinde hareket etmesini bilen bir milletin başaramayacağı iş aşamayacağı engel yoktur' sözleri yazıldı.

ANI KÖŞESİNDE ÖLEN 37 KİŞİNİN ADLARI YAZILI

Otelin lobi bölümünde 2 Temmuz olaylarında yaşamını yitirenlerin adları yer alırken, her biri için de devir- daim yöntemi ile 24 saat akacak çeşme yaptırıldı. Lobideki Anı Köşesi’nde çıkan yangında hayatını kaybeden 33 aydın ile birlikte 2 otel görevlisi ve göstericilerden ölen 2 kişinin de adı yazıldı.

Hayatını kaybedenlerin adlarının altında ise '2 Temmuz 1993 tarihinde meydana gelen elim olayda 37 insanımız hayatını kaybetmiştir. Böyle acıların bir daha yaşanmaması dileğiyle' ifadesi yer aldı.

Ölenlerin adlarının yer aldığı bölyümün bir yanında Aşık Veysel, Pir Sultan Abdal, Aşık Ruhsati, diğer yanında Hacı Bektaş-ı Veli, Mevlana Celaleddini Rumi, Yunus Emre’nin özlü sözleri de yer alırken, daha önce otelden bağımsız et lokantası olarak kulanılan kısım ise binayla birleştirilerek burası modern bir çocuk kütüphanesi haline getirildi.

'UTANÇ MÜZESİ' OLMASINI İSTEDİLER

Sivas Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, kamulaştırılarak Bilim ve Kültür Merkezi olarak düzenlenen Madımak Oteli’nin ’Utanç Müzesi’ olmasını istedi.

Hükümet Meydanı’nda toplanan yaklaşık 20 kişilik Pir Sultan Abdal Kültür Derneği üyeleri, kamulaştırılarak Özel İdare’ye geçen binanın müze yapılması isteğini tekrarladı.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Sivas Temsilcisi Hidayet Yıldırım, 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta gerçekleştirilen katliamın insanlığın yüzkarası sayfaları arasında yer aldığını belirtti.

Halife YALÇINKAYA-Gökhan CEYLAN/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;