Mahalleli, Suriyeli'ye 'hişt' deyince savaş çıktı (Suriye'de anlamı başka)

Mersin'in Erdemli ilçesinde bir mahalle sakini Suriyeli sığınmacılara 'Hişt' diye hitap edince ortalık birbirine girdi; kavgayı ayırmaya çalışan bir vatandaş ölümden döndü. Bizde bir seslenme ünlemi olan 'Hişt', Suriye'de eşeği çağırmak ya da eşeğe 'çüş' demek için kullanılıyor

16 Nisan 2015, Perşembe 11:37
A A

Mersin’in Erdemli ilçesinde, mahalle sakinleri ile Suriyeli sığınmacılar arasında "Hişt" diye hitap edilmesi nedeniyle çıkan kavgayı ayırmak isteyen vatandaş, hastanelik oldu.

İNŞAAT KALASLARIYLA DÖVÜLDÜ


Alınan bilgiye göre, ilçeye bağlı Limonlu Mahallesi’nde bir vatandaşın adını bilmediği Suriyeli sığınmacılara "hişt" diyerek hitap etmesiyle gerginlik yaşandı. Bir süre sonra da çıkan tartışma kavgaya dönüştü. Bu sırada tesadüfen kavganın yaşandığı sokaktan geçen Hasan Çetin adlı vatandaş, tarafları ayırmak isteyince kavganın ortasında kaldı. Çetin, grup tarafından inşaatta kullanılan kalaslarla dövüldü. Başına aldığı darbelerle yere yığılan Çetin, mahalle sakinleri tarafından hastaneye kaldırıldı.

'KAFAMDAN AYAKLARIMA KADAR KAN AKTI'


Gözünü hastane odasında açan Çetin, "Kahveden çıktım eve doğru gidiyordum. Baktım bir topluluk var. Kavga olduğunu fark ettim. İçlerinde tanıdık arkadaşlar olunca ayırmak istedim. Ayırayım derken 15-20 kişi sağdan soldan geldi. Kafama kalas vurdular. Kan, kafamdan ayaklarıma kadar aktı. Dengemi kaybettim, biraz kendime gelince arkadaşlardan ambulansı beklemeyip beni hastaneye götürmelerini istedim" dedi.

'BİZDE SESLENME ÜNLEMİ, ONLARDA AYIP BİR KELİME'


Kendisine saldıranların yabancı olduğunu ve hiç kimseyi tanımadığını ifade eden Çetin, "Sonradan grubun Suriyeli olduğunu öğrendim. ’Hişt’ diye birbirlerine seslenmeleri sonucu kavga çıkmış. Olay bir ‘hişt’ yüzünden çıkmış. Bizde bir seslenme ünlemi, onlarda ayıp bir kelime diye duydum ne kadar doğru onu da bilmiyorum. Konunun benimle hiçbir alakası da yok" diye konuştu.

(Not: Suriyeliler eşekleri çağırmak ya da yürüyen eşeği durdurmak için 'hişt' diyor)

"Kalası biraz daha süratli vurmuş olsaydı, beynim parçalanabilirdi, ölebilirdim" diyen Çetin, "Olan bana oldu, herkes hayatına devam ediyor. Sağlık olsun, olacak varmış" dedi.

Kavgaya karışanların tedavilerinin ayakta yapıldığı öğrenilirken, doktor kontrolünde tutulan Çetin’in sağlı durumunun iyiye gittiği belirtildi.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;