Mahallenin gurbetçisi çok olunca

Konya Yeşildağlı gurbetçiler, memleket hasretlerini bakın nasıl gideriyor...

Mahallenin gurbetçisi çok olunca

Konya’nın Beyşehir İlçesi Yeşildağ beldesi Cemeller Mahallesi’nden göç eden gurbetçiler, memleket özlemlerini, mahalleye yerleştirilen ve 24 saat canlı yayın yapan 4 kamera sayesinde gideriyorlar.

Cemeller Mahallesi Muhtarı Celal Baysal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, nüfusu bin 400 civarında olan mahallede, son 15 yıldır genç nüfusun yurtdışına veya il dışına göç ettiğini söyledi.

Göçlerin genellikle "daha iyi bir hayat kurma hayali"yle gerçekleştiğini ifade eden Baysal, "Şu an 18-30 yaş arasındaki genç nüfusumuzun yarısından fazlası yurtdışı veya il dışında. Öyle ki resmiyette nüfusumuz bin 400 olmasına rağmen, mahallede yaşayan sayısı şu an 400 civarında. Geçmişte buradan ayrılan gençlerimiz, bir süre sonra ailelerini ve mahalledeki diğer sevdiklerini özlemeye başlıyor. Mahallelilerin de bu yöndeki sıkıntılarını
öğrenince çözüm üretmeye başladık" dedi.

Bu kapsamda 2004 yılında Yeşildağ Belediyesi’nin katkılarıyla, mahalle merkezine 4 kameranın kurulduğunu belirten Baysal, uygulamadan gurbetçilerin çok memnun olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

"İnternet üzerinden yayın yapan sistemin sayesinde, mahalleli zaman zaman kameraların karşısına geçip, sevdikleriyle telefon görüşmesi bile yapıyor. Ayrıca sistem, özellikle bayram, düğün ve cenaze gibi özel günlerde çok fazla ilgi görüyor."

Yayının "www.yesildag.bel.tr" adresli siteden takip edildiğini dile getiren Baysal, önümüzdeki süreçte kamera sayısını da artırmayı hedeflediklerini kaydetti.

HIRSIZLIK DA AZALDI

Beyşehir gölünde balıkçılıkla uğraşan mahalle sakinlerinden Ramazan Eren, kameranın kendileri için bir nimet olduğunu belirterek, "Oğlum telefon açıp kameranın karşına geçmemizi istiyor. Annesiyle birlikte kameranın karşısına geçerek onunla konuşuruz. Biz onu göremiyoruz ama o bizi görüyor, az da olsa özlem gideriyor" dedi.

Ayrıca, eskiden mahallelinin hayvanlarının da çalındığına değinen Eren, şunları kaydetti:

"Kameranın takılmasıyla beraber hırsızlık yok denecek kadar azaldı. Hayvanlarımız genelde geceleri çalınıyordu. Kameranın mahalle girişini göstermesi nedeniyle gece mahalleye kim girmiş kim çıkmış görme fırsatımız oluyor."
"