Mahkemede kalpak giymek istedi!

Ergenekon Davası sanıklarından Yalçın Küçük mahkemede kalpak giymek istedi, izin verilmedi

07 Eylül 2009, Pazartesi 12:14
A A

Ergenekon davasının sanıklarından Yalçın Küçük, kimlik tespiti sırasında, elindeki kalpağı mahkeme heyetine göstererek "Geleneklerimizde ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde şu anda elimde tuttuğum giysi kamusal alanlarda giyilir. Bu şapka değildir. İzin verirseniz giyeceğim" dedi. Ancak mahkeme başkanı, Küçük’e duruşma sırasında kalpak giyme izni vermedi.

Küçük’ün, başkanın "Ne iş yapıyorsunuz?" sorusuna "50 yıldır huzurlarınıza çıkarım. Savunma yapmak birinci işim. Bunun dışında bazen hapse girerim" diye cevaplaması salonda gülüşmelere neden oldu. Küçük, hapiste olmadığı zamanlarda üniversitelerde ders verdiğini, emekli profesör olduğunu ve yazarlık yaptığını söyledi.

Yalçın Küçük, kazancıyla ilgili soruya ise "Mevcut iktidar baskı yaptığı için az kazanıyorum. Bu mahkemeyi de kitap yazacağım için çok kazanacağım" dedi. Sanık Hüseyin Buzoğlu da serbest avukatlık yaptığını belirterek birinci iddianameden Ergün Poyraz’ın, üçüncü iddianameden de Tuncer Kılınç’ın avukatlığını yaptığını, savunma hakkının kutsal olduğunu söyleyerek avukatların bulunduğu bölüme geçmek istedi. Ancak mahkeme başkanı, Buzoğlu’nun bu talebini geri çevirdi.

Bu arada sanıklardan Levent Ersöz’ün avukatı Ali Rıza Dizdar ise müvekkilinin hasta olduğu halde 13 sayfalık dilekçe yazdığını, değil bu duruşma diğer duruşmalara gelemeyecek kadar ölümcül seviyede hasta olduğunu söyledi.

Ayşegül USTA-Özden ATİK/İSTANBUL, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;