Mahruki yeniden Everest'e çıkacak

Dağcı Nasuh Mahruki, ikinci kez Everest zirvesi için yola çıktı. Hedefi oksijensiz tırmanmak

Mahruki yeniden Everest'e çıkacak

“Enerjini doğru kullan, zirveye tırman” sloganı adı altında Everest Dağı’na tırmanacak olan Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Başkanı Nasuh Mahruki ve ekibi Nepal’a gitti. Gulf Air Havayolları’na ait bir uçakla saat 13.00 sıralarında 14 kişilik bir ekiple Nepal’e hareket eden Mahruki, “Türkiye’de bu zamana kadar 14 dağcı Everest Dağı’na tırmanmayı başardı. Bunların tamamı oksijen desteği ile tırmanışını gerçekleştirdi. Ben de oksijen desteksiz Everest’e tırmanan ilk Türk dağcı olarak tarihe geçeceğim’ dedi.

EVEREST TEHLİKELİ BİR ZİRVE AMA EKİBİM GÜÇLÜ

Nepal yolcuğu öncesi Atatürk Havalimanı’nda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Nasuh Mahruki, şunları söyledi:

“Dağcı arkadaşım Yılmaz Sevgül ile birlikte Everest’e tırmanacağız. Bu tırmanış Cantek firması sponsorluğunda gerçekleşecek. Bu yüzden firma sahibi Hakan Karaca bizlere destek olmak için Nepal’e geliyor. Yılmaz, ben ve ekibim Everest’e tırmanmak için güney rotasını deneyeceğiz. Güney rotasına ulaşabilmek için 8-10 günlük bir yürüyüş yapmak geriyor. Bu yürüyüşe 14 arkadaşım da geliyor. Ana kampa vardıktan sonra yürüyüş ekibi geri dönecek. 9 Nisan 2010'da Yılmaz’la birlikte Everest Dağı’na tırmanmaya başlayacağız. Bu tırmanış iki ay civarında sürecek ve Haziran ayının başında Türkiye’ye döneceğiz. 1995 yılında kuzeyden Tibet tarafından tırmanmıştım, bu sefer Güney Nepal tarafından tırmanacağız. Sonuçta dağcılık riskli ve tehlikeli bir spordur. Hele Everest gibi yüksek dağlar tehlikedir. Yılmaz ile ben de bu konuda tecrübeliyiz ve birbirimizi çok iyi tanıyoruz. Uzun zamandan beri birlikte tırmandık ve iyi bir ekip olduk”

ENERJİ MESAJI VERECEK

17 Mayıs 1995 yılında da Everest Dağı’na tırmandığını hatırlatan Mahruki, şöyle konuştu:

“Bundan 15 yıl önce dünyanın en yüksek dağı 8850 metrelik Everest Dağı’na tırmanan ilk türk olmuştum. Niyetim oksijensiz tırmanmaktı. 8600 metreye kadar oksijen desteği olmadan çıktım. Ama ayak parmaklarımı ısıtamadığım için mecburen oksijen desteği aldım. Ama burada oksijen desteğini kullanmamaya çalışacağım. Dünya enerjinin doğru kullanılmamasından dolayı büyük sıkıntılar yaşıyor. Enerji kaynakları geliştirilmeye çalışılıyor. En değerli enerji, tasarruf edilen enerjidir. Biz de tasarrufa yönelik mesajlar vermek istiyoruz. Biz bu hayatı bu dünyada daha az enerji tüketerek de aynı kalitede yine aynı mutlulukta yaşayabiliriz. Bunun için alışkanlıklarımızda değişiklikler yapmak lazım. Bu tırmanış ile bu konuda mesajlar vereceğiz”

İLK KEZ DENEYECEĞİM

İlk kez 8 bin metre üzerinde bir tırmanış gerçekleştireceğini belirten dağcı Yılmaz Sevgül de, “Ben daha önce 7 bin 500 metreye kadar tırmandım. İlk defa 8 bin metre üzerinde tırmanacağım. Bunun Everest olması çok çok iyi. Bundan beş yıl evvel bu projeyi gündeme getirdik. Bu mükemmel olur demiştik. Sponsorumuz sayesinde bu hayalimiz gerçekleşti. İkimiz bir araya geldiğimizde güzel işler yapabiliyoruz. Ekip çalışması olarak buraya tırmanmayı düşünüyoruz. Birbirimizi kontrol etmemiz gerekiyor. Yükseklik artınca sorunlar artıyor. Bu sorunların üstesinden gelebilmekte çok güçlü bir ekip çalışması gerektiriyor. Bir sorun çıkmazsa bu işi sorunsuz bir şekilde halledip geri döneceğiz” dedi.

İbrahim YILDIZ / İSTANBUL, (DHA)