Malatya'nın 3 K'sı: Kiraz, kayısı ve kavurma

Pazar, 13 Haziran 2010 - 05:00

Fırat Nehri kıyısına bakan ve etrafı meyve ağaçlarıyla çevrili bir tepede, Milattan Önce 5000’li yıllardan Milattan Sonra 1000’li yıllara tanıklık eden Aslantepe kalıntılarının, insana ‘Zaman nedir ki?’ sorusunu da yönelttiği günümüz Malatya’sında; sanayi kuruluşlarından üniversitesine gözle görülür bir canlılık yaşanırken, yine de üç ‘K’nın saltanatı sürüyor: Kiraz, kayısı ve kavurmanın...

Hasanbey'in 'gün kurusu'

Eh kayısılar da şekerlendi.Taze kayısılar manavları süslemeye başladı. Yeni mahsul kuru kayısılar da yakında piyasaya çıkacak. Ben, ‘işlenmiş’ kuru kayısıya değil, güneş altında doğal yöntemle üretilen koyu renkli ‘gün kurusu’na öteden beri tutkunumdur. Şire Pazarı, kuru kayısı satıcılarından geçilmez de, bunca işletme arasında hangisine öncelik verelim diye sorarsanız, ‘Hasanbey Kayısı’ iyi bir adres olabilir.

Çekme lokumu müthiş

Hasanbey Kayısı, Atatürk Caddesi üzerinde. Patronun adı Hasan Şahin! ‘Hasanbey Kayısı’nın hem Şire Pazarı hem de kent çıkışındaki Anemon Otel’de şubeleri var.
Gün kurusu kalitesine göre kilosu 10-12.5 TL’den işlem görüyor. Çikolataya bandırılmış kayısının fiyatı ise 15 TL. Ayrıca, dut (15-20 TL), üzüm (15 TL) ve kayısı pestili (5 TL), kavrulmuş kayısı çekirdeği (6-12.5 TL) bulunuyor. Bir de fıstıklı, fındıklı ya da cevizli kayısı ezmesi (10 TL) var. Ceviz ya da Antep fıstığından ‘top’lar da hoş görünüyor (10-20 TL). Ama ben buranın sempatik çalışanı Rıfat Turgut’un bana adeta zorla tattırdığı içi fıstıklı ‘çekme lokuma’ da bayıldım (20 TL). Hasanbey, Malatya dışından gelen siparişleri de kargo yoluyla hemen yerine ulaştırıyor. (Atatürk Caddesi No: 30/ B Malatya Tel: 0422 322 14 14)

Hacı Baba-Öz Sinan Et Lokantası

Babası Hacı Mehmet Dayı’nın 1940’larda açtığı Sinan Et Lokantası’nın ününü, Hacı Baba-Öz Sinan Lokantası ile sürdüren Hacı Mustafa Saygı’nın yerini bilmeyen yoktur Malatya’da. Mustafa Bey ilerlemiş yaşına rağmen hâlâ ortalarda ancak, işin yükünü artık oğlu, ‘Mamoş’ lakaplı çalışkan ve sempatik Mehmet Saygı’ya devretmiş gibi.
Hacı Baba’nın uzmanlık alanı ‘tavada taş fırın yemekleri’. Fırın kavurmanın dışında, domatesli kebap, kağıt kebabı, kuzu kaburga dolması, kuzu incik kebabı ve tandırı nefis! Beraberinde pirinç, iç pilav ya da havuçlu Özbek pilavı ile servis edilen bu fırın kebaplarının porsiyonu 9 TL. Usta Şerif Kayan’ın pişirdiği tandırdan da tattım ki, muhteşem!

 

Kebap da var kavurma da

 

Urfa, patlıcanlı ya da beyti usulü ızgara kebapları ve döneri de (6.5-7 TL) utandırmıyor. Tatlılardan tel kadayıfı önerebilirim (2 TL). Dileyen, kayısı kavurmasından söyler. Hacı Baba’nın Çöşnük Mahallesi’nde de yeri var: Hacı Baba-Kervansaray Et Lokantası. Ama ben yılların göz ağrısı Akpınar’daki bu yerden vazgeçemem. Her gittiğimde yakındaki peynircilere de bir göz atmayı ihmal etmem. (Akpınar Halfettin Mah. Halfettin Sok No: 45 Malatya Tel: 0422 323 07 28)

Yeşilyurt’un kirazı

Malatya’ya bir adım, suyu, yeşili ve tertemiz havasıyla ünlü Yeşilyurt’ta elbette tandırda pişen yufka ekmeğine saygılarımızı sunduk, sempatik Belediye Başkanı Mahmet Kavruk’un ikramı nefis kuzu kavurmasından tattık. Ama şu sıralarda ‘dalları basan’ kirazının lezzeti bir başka. Dalından meyve yemeyi nerdeyse unutan ‘şehirli çocuk’ misali, çevreyi kaplayan kiraz ağaçlarına seyirtip durduk. Taa 1909’da belediyesi kurulmuş bu şirin Yeşilyurt’un sembolünün bir çift kiraz olması demek ki boşuna değilmiş...