Maliye bakanı ekonomik büyümeyi değerlendirdi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yüzde 2.9 olarak açıklanan ve yüzde 2.7'lik beklentiyi aşan 2014 ekonomik büyüme rakamlarını değerlendirdi.

31 Mart 2015, Salı 11:06
A A

Bakan Şimşek'in sözlerinden önemli satırbaşları şuınlar:

"Olumsuz konjonktüre rağmen ekonomimiz 2014 yılında da büyümeye devam etti. Türkiye ekonomisi 2014 yılında yüzde 2,9 ile OVP tahminin bir miktar altında büyümüştür.

Ancak küresel ekonomideki zayıf seyir, en büyük ticaret ortağımız olan AB’de devam eden durgunluk, jeopolitik gerginlikler ile finansal belirsizlikleri göz önünde tuttuğumuzda geçen yıl başarılı bir performans sergilediğimiz görülmektedir.

YÜZDE 2.7'NİN ÜZERİNDEDİR

2014 yılı büyümesi ile küresel ölçekte üst sıralarda yer aldık. Türkiye’nin 2014 yılı büyüme performansı Latin Amerika için öngörülen yüzde 1,3’ün, Gelişmekte olan Avrupa için öngörülen yüzde 2,5’in, Çin ve Hindistan hariç gelişmekte olan ülkeler için öngörülen yüzde 2,7’nin üzerindedir. İhracat, 2014 yılı büyümesinin itici gücü olmuştur. 2014 yılının tamamında net ihracatın büyümeye katkısı 1,8 puan, nihai iç talebin katkısı 1,1 puan olmuştur.

BÜYÜMENİN HIZLANACAĞINI TAHMİN EDİYORUZ

2015 yılında büyüme görünümünün seçim sonrasında pekişen siyasi istikrar ile ivme kazanmasını bekliyoruz. 2015 yılının ilk çeyreğinde finansal dalgalanmaların etkisiyle ertelenen yatırım ve tüketim büyümeyi bir miktar yavaşlatmıştır. Ancak yılın ikinci yarısında hem siyasi hem de finansal öngörülebilirliğin artması ile büyümenin hızlanacağını tahmin ediyoruz. Orta ve uzun vadede Türkiye’nin büyüme potansiyelini artırmak amacıyla ikinci nesil yapısal reformları hayata geçiriyoruz.

Bu çerçevede belirlediğimiz 25 öncelikli dönüşüm programı kapsamında 1.350 civarında eylem belirledik. Hedeflere dayalı ve sonuç odaklı yönetim anlayışımızın bir gereği olarak oluşturulan bu programlar Türkiye’nin uzun vadeli hedeflerine ulaşmasını sağlayacaktır."

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;