Maneviyata yönelen ünlüler

Bakın hangi isimler maneviyata yönelmiş?

13 Ekim 2017, Cuma 09:46
A A

Kimi sinema, kimi müzik kimi de podyum dünyasının ünlüleriydi. Hatta aralarında taçlı güzeller, cesur pozlarıyla tanınan mankenler ve cesur filmlerde rol alanlar da var. Ama günün birinde yaşadıkları pırıltılı dünyaya veda edip, manevi dünyaya sığındılar. Kendilerini tamamen dine verdiler. İşte o ünlüler manevi yolculuklarını böyle anlattılar.

Kutsal toprakları ziyaret eden ünlü isimlere Tarık Mengüç de katıldı

'Şakşuka' şarkısı ile ünlenen Tarık Mengüç, çektiği fotoğrafları Instagram sayfasında takipçileri ile paylaştı.

Tarık Mengüç, fotoğrafların altına "Hayırlı cumalar benim can dostlarım... Rabbim gönlünüzdeki muradı versin... Allah yar ve yardımcınız olsun. Gitmek isteyen herkese Rabbim yardım etsin Kabe Allah birdir eşi benzeri yoktur" notunu düştü.

Geçen günlerde internet ortamındaki çıplak fotoğraflarını sildirmek için 25 bin TL harcayan oyuncu Vildan Atasever,  Umre'ye gitti. 

Vildan Atasever Instagram hesabından paylaştığı bu fotoğrafın altına "Dua isteyen, bekleyen herkesin duasını Allah en hayırlı şekilde kabul etsin... Dua eder dua bekleriz . Selam ve sevgiyle..." notunu düştü.

Geçtiğimiz yıl futbolcu Alpaslan Öztürk'le hayatını birleştiren güzel model Ebru Şancı Umre'ye gitti. Ebru Şancı, Kâbe'de dua ederken çekilmiş fotoğrafının altına şu yorumu düştü: Kurban olduğum Allah'ım sen herkese nasip et.

Ufuk Bayraktar

Ufuk Bayraktar

Dağ 2 filmindeki performansı ile adından söz ettiren Ufuk Bayraktar umreye gitti.

Genç oyuncu, kutsal topraklarda çektiği fotoğrafları sosyal medya hesaplarında paylaştı.

Ufuk Bayraktar bu fotoğrafın altına 'Trump Tower out, Zemzem Tower in' notunu düştü.

Serkan Kaya

Serkan Kaya

Altın Kelebek ödüllü Serkan Kaya, umreye gitti. Arkadaşlarıyla beraber kutsal topraklara giden ünlü şarkıcı, “Allah’ım sana şükürler olsun diye konuştu.

Yıldız Tilbe

Yıldız Tilbe

Uzun süredir ortalarda görünmeyen şarkıcı Yıldız Tilbe'nin, umreye gittiği ortaya çıkmıştı. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Yıldız Tilbe, "Dünyanın en güzel en özel şehrindeyim. Mekke'deyim çok şükür. Allah isteyen herkese hepinize nasip etsin inşallah. Buralar 33 derece sıcacık her anlamda. Valla buralara gençken gelmek lazım.

Benim yaşlarda gelince geç geldiğini anlıyor, 'Keşke daha önce gelseydim' diyor insan. Burada dünyanın her yerinden, her renkte her boyda her dilde her çeşit insan var. Hepsinin amacı dileği aynı" ifadelerini kullandı.

Ünlü şarkıcı, "Görmeyen birine güneşin sarısı, ağacın yeşili, gülün kırmızı, ayın ışığını ne kadar anlatabilirsek ben de o kadar anlatabilirim. Buraları görmelisiniz, anlatılır gibi değil.

Yaşamalısınız buraları ki anlamış olunsun inşallah. Allah, isteyen herkese nasip etsin. Kendimi eşsiz hissediyorum hislerimin eşi yok olamaz" sözleriyle, duygularını ifade etti.

Pop müziğin başarılı ismi, Twitter üzerinden"Aklıma gelene gelmeyene hepinize hepimize dua ettim. Allah sizin de dualarınızı kabul etsin. Kimin duası kabul olur Allah bilir. Emekli olmaya yakın Hacı da olacağım inşallah" mesajını yayımladı.

Hayatımdaki aşırılıkları törpülemeyi ve sabretmeyi öğrendim. Şimdiki aklım olsa dövme yaptırmazdım. Dövme yaptırdığımda çok küçüktüm ve düşünemedim. Zaten silindiler sayılır. Ama bu sildirme süreci 8 yıldan beri devam ediyor.

Tatsyana Tsvikeviç

Tatsyana Tsvikeviç

Türkiye’de “Rus Gelin filmiyle tanınan ve Müslüman olduktan sonra Sedef adını alan oyuncu, Aysha dergisi için objektif karşısına geçti.

Polonya güzeli seçildiği 1998 yılından beri Türkiye’de yaşayan, 2002’de Türk vatandaşı, 2009’da da Müslüman olan Tatsyana Tsvikeviç, kurduğu yeni hayattan memnun.

Tsvikeviç, din değiştirme sürecini de anlattı: “Her şey 5 sene önce kendi hayatımı sorgulamaya başlayınca değişti. Ben kimim, neler yaşıyorum diye çıkmaza girdim. Sonra karşıma Nihat Hatipoğlu çıktı. Onu dinlemeye başladıktan sonra sorularımın cevaplarını buldum. Hayatımda yeni bir sayfa açtım."

Niran Ünsal

Niran Ünsal

Şarkıcı Niran Ünsal, moda dergisi “Aysha için çektirdiği tesettürlü fotoğraflarını Twitter’dan yayınlamasıyla çok konuşulanlar arasına girdi.Hayatı ve geleceğe dair düşüncelerini samimi bir şekilde açıklayan Ünsal, dikkat çeken açıklamalar yaptı.

Ben çocuklarımı ninniyle değil duayla büyüttüm diyen ünlü şarkıcı, “Oğlum Bera’yı hafız yetiştirmek istiyorum. Eğitimi içinde özellikle imam hatip düşünüyorum. Allah’ını, peygamberini ve kitabını tanısın. Çocuklarıma besmele çekmeden su bile vermem diyerek kendi hakkındaki bilinmeyenleri dile getirdi.

Kliplerdeki çıplaklığa karşı savaş açtığını söyleyen Ünsal kendisini eleştirenler için şöyle konuştu:“Özgürlüğün adı çıplaklık olmuş. Benim ne inancımla ne kültürümle örtüşmeyen görüntüler. Kadınlar erkekler yatakların üstünde, havuzların içinde... Bu kadar da olmaz. Bir de buna sanat diyorlar. Müzik için soyunun deseydim alkışlanırdım.

Murat Yıldırım

Murat Yıldırım

Murat Yıldırım, ikinci kez kutsal toprakların yolunu tuttu. Geçtiğimiz aylarda umreye gittiği haberleriyle gündeme gelen ünlü oyuncunun Kurban Bayramı'nda da Hac ziyaretinde bulunduğu ortaya çıktı.Kutsal toprakları ziyaret edip dini görevlerini yerine getiren Yıldırım, konakladığı Medine Oberoi Otel'de de hayranlarının yoğun ilgisiyle karşılaştı. Rol aldığı dizilerin yurt dışında yayınlanmasının ardından Arap dünyasında geniş bir hayran kitlesine sahip olan oyuncu, gittiği yerlerde hayranlarının isteklerini kırmayarak onlarla bol bol fotoğraf çektirdi.

Gülben Ergen

Gülben Ergen

Yeni yıla umrede giren Gülben Ergen 2015'in ilk günlerinde Beşiktaş’taki Yahya Efendi Türbesi’ni ziyaret etti. Mevlid kandili sebebiyle geldiği türbede yarım saat kalan Ergen, namaz kılıp dua etti. Görüntülenmekten rahatsız olan şarkıcı, “İbadetin magazini olmaz. Burada konuşmamı beklemeyin dedi.

Tuğçe Güder

Tuğçe Güder

Evlendikten sonra mesleği bırakan Türkiye Mankenlik Kraliçesi Tuğçe Güder'in tesettüre girdiği ortaya çıktı.

5 yıl önce Uğur Karas ile evlenen ve bir erkek bebek dünyaya getiren Tuğçe Güder, bir süre önce Yalova'ya taşınmıştı. Ünlü manken tesettüre girmesiyle ilgili " Birileri değil Allah için kapandım" dedi.

Afrika kökenli olan Güder, ailesi tarafından Çocuk Esirgeme Kurumu'na bırakılmış, buradan da bir aileye evlatlık verilmişti.

İpek Tanrıyar

İpek Tanrıyar

Umre ziyaretinden takipçilerine sık sık bilgi veren Tanrıyar, fotoğraf paylaşmayı da ihmal etmedi.

Serra Karaçam

Serra Karaçam

Eski TRT spikeri Serra Karaçam kapandı... Ünlü spiker, bu kararının ardında yatan sebepleri de Ala dergisine anlattı.

İmam Hatip mezunu olduğunu söyleyen Karaçam, üniversiteye kayıt olmak için fotoğraf çektirdiğinde ağlayarak başını açtığını dile getirdi.

Serra Karaçam, kapanmaya kızının doğumundan 5 ay sonra karar verdiğini söyledi.Daha önce de kapanmayı düşündüğünü belirten Karaçam sözlerini şöyle sürdürdü:

Çocuk olunca, örneğin yataktan düşüyor, başına bir şey geliyor, Allah’ın onu sürekli koruduğunu gördükçe, şükür duygum arttı. Kendi sorumluluklarımı ve teşekkürümü daha titiz yapma isteği netleşti içimde. Ve birden zaten düşündüğüm şeyi uyguladım bir gün."

Karaçam, başörtüsünün mesleği açısından ne avantaj ne dezavantaj olmasını istemediğini de belirtti.

Karaçam'ın bu kararı sosyal medyada da büyük yankı uyandırdı.

Bora Kozanoğlu

Bora Kozanoğlu

Geçtiğimiz yıl Eda Taşpınar’la ilişkilerini bitiren milli sörfçü Bora Kozanoğlu Umre’ye gitti.Takipçilerine Umre hakkında da bilgi verdi.

Umre ziyaretinden paylaştığı fotoğrafın altına ‘Kâinatın en kutsal ve en temiz yeri Kâbe’den selam olsun! Yüce Yaratan herkese bu deneyimi nasip etsin.’ notunu düştü.

Kozanoğlu bu fotoğrafta Kabe yoluna doğru ilerliyor

Burcu Çetinkaya

Burcu Çetinkaya

Türkiye’nin tanınmış ralli pilotlarından ve televizyon sunucusu Burcu Çetinkaya tesettüre girdi.

Tesettüre girdikten sonra kendisine yeni bir hayat çizen rallici Burcu Çetinkaya, yaşadığı değişimi böyle anlattı:

Çetinkaya, Twitterdan kendisine yöneltilen yarışlara ara verip vermeyeceği konusuna da açıklık getirerek “tabii ki bitmedi / daha fazlası olcak bileğimin gücüyle inşallah diye not düştü.

İntizar

İntizar

Fantezi müziğin sevilen sesi İntizar, hac görevini yerine getirmek için kutsal topraklara gitti.Uzun süredir ekranlarda görünmeyen şarkıcının Mekke’de olduğunu ise hayranlarına sanatçı arkadaşı Mustafa Ceceli duyurdu. Twitter’ında İntizar’ın kutsal topraklarda çektiği fotoğrafı paylaşan şarkıcı, “İntizar hacdan sevgilerini yolladı hepinize diye de not düştü. 

Fatma Aksu da hac görevini yerine getiren Türkler arasında bulunan İntizar'ın yanındaydı.

Sükunet içinde ibadetini gerçekleştiren İntizar bol bol dua etti.

İşte Aksu'nun objektifinen İntizar'ın hac fotoğrafları.

İvana Sert

İvana Sert

Namaz kılıyor, kuran okuyor

“Müslüman oldunuz mu sorusuna, “Tam olarak olmadım" diye yanıt verdi.

Kuran okuyorum. Bir anda, bir günde Müslüman olamazsın. Din değiştirmek için zamana ihtiyaç var dedi.

Tolgahan Sayışman

Tolgahan Sayışman

 Lale Devri'nin yakışıklı oyuncusu Tolgahan Sayışman katıldığı bir televizyon programında hakkında hiç bilinmeyen bir ayrıntıyı ilk kez anlattı. 

Sayışman ailesiyle beraber Umre'ye gittiğini söyledi. Genç oyuncu "Elimden geldiğince dini inancımı yerine getirmeye çalışıyorum" dedi.

Maneviyat ve inancın kendisi için çok önemli olduğunu söyleyen Sayışman, Erçetingöz'ün sorusu üzerine namaz kıldığını da belirtti. Yakışıklı oyuncu "Bu konularda fazla konuşmayı sevmiyorum" diyeek sözlerini noktaladı.

Magic Necmi

Magic Necmi

Evimde televizyon bile yok"Bir dönem televizyon ekranlarının renkli simaları arasında yerini alan illüzyonist Magic Necmi'de maneviyata yönelen isimlerden. 

Uzun süredir ortalarda görünmeyen Necmi Yıldırım, uzun zaman sonra televizyon programına konuk olmuştu.

Programda, İsmailağa Cemaati'ne katıldığını söyleyen eski illüzyonist, hayatında köklü değişiklikler yaptığını ve görücü usulü bir evlilik gerçekleştirdiğini anlattı.

Cübbeli Ahmet Hoca'yı dinledikten sonra hayatında köklü değişikliklerin olduğunu söyleyen ve evinde televizyon olmadığını belirten Necmi Yıldırım, "böylece eşimle doya doya sohbet etme imkanı buluyoruz, Allah Ahmet Hoca'yı başımızdan eksik etmesin" dedi

Gökhan Özoğuz

Gökhan Özoğuz

Athena Gökhan hidayete mi erdi?Beş vakit namaza başladığı konuşulan şarkıcı, konu hakkında konuşmak istemedi: “Bunlar çok hassas konular. Bu konulardan rant sağlıyor denilmesinden, olayların farklı yöne çekilmesinden korktuğumdan yorum yapmak istemiyorum. 

İkbal Gürpınar

İkbal Gürpınar

İçimden gelen sesi dinledimTelevizyon ekranlarının sevimli sunucularından İkbal Gürpınar da içinden gelen sesi dinleyip maneviyata yönelen ünlülerden. 

Bir süre önce Umre'ye giden Gürpınar, orada tesetüre girmeye karar verdi.

O anı şöyle anlatmıştı Gürpınar bir röportajında "Dördüncü kez Umre'ye gittim. Daha önce başımı kapatma niyetim yoktu. İşimden dolayı böyle bir şey yapamayacağımı düşünüyordum. Kabe’de namaz kılarken içime bir ses geldi ‘İçimdeki ses kapanmalısın’ dedi."

Böylece Gürpınar tesettüre girmeye karar verdi ve görüntüsünü değiştirdi.

Gürpınar başını kapatarak "reklam yaptığı" iddialara da katıldığı bir TV programında gözyaşları içinde cevap verdi.

İlk evliliğini yapana kadar da başını kapattığını söyleyen Gürpınar "Eski eşimin isteğiyle başımı açtım" diye konuştu.

Gürpınar İmam Hatip mezunu olduğunu da aynı programda söylemişti.

Reha Yeprem

Reha Yeprem

80'li yılların en gözde yakışıklılarından biriydi Reha Yeprem. 1986 da Aydan Adan ve Sema German Ajansı'nda mankenliğe başladı.

Uğurkan Erez’le birlikte 5 yıl meda moda organizasyonda fashing show ve koreografi çalışmaları yaptı. 50'den fazla defileye koreograf olarak imza attı.

Bir çok ünlü yıldızla cesur sahnelerin yer aldığı filmlerde oynadı.

Ancak daha sonra o da hayat görüşünü ve tarzını değiştirdi.

1996'da aklın mantığın ötesindeki sırlı olayları anlatan Sır Kapısı programını sundu. 

Reha Yeprem ve eşi bir dönem birlikte muhtaçlara yardım amacı taşıyan bir program da sunmuşlardı.

Leyla Sayar

Leyla Sayar

Bir sabah uyandı ve hayatı değiştiYeşilçam'ın 1960 yıllarına damgasını vuran en güzel yıldızlardan biriydi Leyla Sayar. 1940 doğumlu oyuncu Yıldız Dergisi'nin düzenlediği artist yarışmasında başarı kazandı. Daha 1958 yılında sinemaya girdi. 

Bir dönem Ankara Devlet Tiyatrosu'nda eğitim gören Sayar 1957 yılında Üç Garipler filmiyle sinemaya adım attı. Ardından Duvaklı Göl, Dertl Irmak gibi yapımlar geldi.

Yeşilçam'ın bir dönemine damga vuran en güzel kadınlardan biri olan Sayar, özel hayatıyla da hep ilgi çekti.Özellikle de Muzaffer Tema ile yaşadığı çalkantılı ilişki dönemin magazin basınının gündemindeydi.

20'ye yakın filmde başrol paylaşan ikili sonunda evlendi. Ancak, Tema çapkınlıklarından bir türlü vazgeçmeyinde işler de beklenildiği gibi gitmedi. Sonunda çift ayrıldı.Tema, ABD'ye giderek şansını Hollywood'da denemek istedi. Ancak istediğini elde edemeyip geri döndü. Bu arada Leyla Sayar da kendine bambaşka bir yol çizmişti.

Dönemin ünlü gazino işletmecileri Hasan Ekesi ve Hasan Bora'nın ısrarıyla o yıllarda pek çok sinema sanatçısının yaptığı gibi sahneye çıktı Leyla Sayar. Yapacağı iş dansözlüktü.Hayatında hiç böyle bir iş yapmamış olan Sayar, Kudret Şandıra'dan bir hafta ders aldı ve dansöz olarak gazino sahnesine çıktı.Ama şansı yaver gitmedi. Filmlerini hayranlıkla izleyenler onu sahnede dans ederken görmekten pek hoşlanmadı.

Aslında yapmak istediği kameraların karşısına geçmek film çevirmekti. Yeşilçam'a döndü ancak artık sinema sektörü değişmişti.Aylarca kendisine uygun bir rol verilmesini bekledi.. Ama beklediği haber bir türlü gelmedi.

Bu talihsizliğin ardından Sayar, kendini dine verdi. Artık Tanrı'ya yakındı...Zaten kazanıp biriktirdiği para da onun geçimini sağlamaya yetecekti.Hayatını tamamen yeniden şekillerdirdi Sayar. Öyle ki eski filmleri TV ekranında görünür görünmez kumandayı alıp kanal değiştirecek kadar.

Selin Toktay

Selin Toktay

 Bir zamanlar podyumların en çılgın mankeniydi Toktay. 

Özel hayatını bile kameraların, objektiflerin önünde yaşardı. Ama bir gün hayatının aşkı, işadamı Ali Rıza Özderici ile tanıştı ve yaşam onun için başka bir dönemece girdi.

İlk sürpriz Toktay'ın evlenmesi oldu. Sonra da ilk bebeğini dünyaya getirdi.

Daha sonra Umre'ye de giden Toktay, ışıltılı dünyanın çok uzağında mütevazı bir hayat sürdürüyor.

Bir zamanlar magazin basınını peşinden koşturan bir ünlü olması dışında milyonlarca anneden hiçbir farkı yok.

Toktay şimdi hayatını eşine ve iki çocuğuna adadı.

Yaşar Alptekin

Yaşar Alptekin

 1980'li yılların bebek yüzlü yakışıklılarından biriydi Yaşar Alptekin. 

O dönemde henüz 20'li yaşlarının ilk yarısında olan Alptekin, kısa bir podyum deneyiminin ardından kendini kameraların önünde buldu.

Bir kaç sene önce hacı olan Alptekin, kaleme aldığı Namazla Yeniden Doğdum adlı kitabının tanıtım toplantısında şu sözleri söylemişti: "Ben griydim, Rabbim tozumu aldı bembeyaz oldum. Eski yaşantıma dönmekten korkuyorum." diye konuştu.

Engin Noyan

Engin Noyan

Kuran'sız günlerim karanlıktıEşi Eser Noyan ile birlikte seslendirdiği şarkılarla tanınıyordu Engin Noyan. 

Bir dönem yaptıkları TV şovuyla da çok konuşulmuştu ikili.

Ancak günün birinde Engin Noyan hayatını tamamen değiştirdi ve kendini dine verdi.

Noyan bir toplantıda yaptığı konuşmada: "Ömrümün büyük bir kısmını Kur`ansız geçirdim` diyen Noyan, `Ne kadar karanlık ve kokuşmuş bir dönem geçirmişim. Vesvese ile birşey olunduğunu zannederek geçirilen zamanmış" diye konuşmuştu.

Necla Nazır

Necla Nazır

İşi için başını açtıYeşilçam'ın bir dönemine damgasını vuran ünlü yıldızlardan bir Necla Nazır. 

Ferdi Tayfur ile uzun süren hayat arkadaşlığı sırasında tesettüre girdi.

Kimsenin etkisinde kalmadığını Allah inancından dolayı bunu tercih ettiğini söyledi.

Yıllarca da bu kararından en küçük bir taviz vermedi.

Ancak Tayfur ile olan hayat arkadaşlığı sona erince bir yol ayrımına geldi.

Türbanlı olduğu için kimsenin kendisine iş vermediğini söyleyen Nazır "ekmek parası için" başını açtı.Nazır tam 20 yıl sonra başındaki örtüyü çıkarmıştı. Ama sonra yeniden kapandı.

Tuğba Özay

Tuğba Özay

Tuğba, demir parmaklıklar ardında dine sarıldı..Bir dönem cezaevi deneyimi yaşayan Tuğba Özay, demir parmaklıklar ardındayken dine sığındı. 

Özay yakınlarına bu dönemde dini kitaplar okumaya ve namaz kılmaya başladığını söylemişti.

O dönemde Özay'ın Ramazan'ın ilk günü koğuş arkadaşlarına iftar yemeği verdiği de konuşulmuştu.Özay, daha önce de sık sık tesettür defilelerine çıkıyordu.

Özay, cezaevinden çıktıktan sonra yepyeni bir hayata başladı ve İtalyan sevgilisiyle dünyaevine girip daha sakin bir hayatı seçti.

SEKİ DE KENDİNİ DİNE VEMİŞTİCezaevi deneyimi yaşayan bir başka ünlü de Deniz Seki. 

Onun da cezaevinde kaldığı süre içinde dine yakınlık duyduğu konuşulmuştu.

Demir parmaklıklar ardında kaldığı dönemde Seki'nin dini içerikli kitaplar okuduğu avukatı tarafından basına açıklanmıştı.

HAYATA DİRENEBİLMEK İÇİN DİNE SARILDITanrıtanımaz olarak bilinen Cem Karaca da sağlığında "acılara karşı koyabilmek için" dine sarıldığını söylemişti. 

Annesi Toto Karaca için söylediği 'Hasbelkader Hıristiyan oldu' sözleriyle tartışma yarattı Karaca.

Karaca dine yönelmesinin en önemli sebebinin yurtdışında olduğu süre içinde babasını, döndükten sonra da annesini yitirmesi olduğunu söylemişti.

Karaca geride bir çok unutulmaz şarkısını bırakarak 2004 yılında aramızdan ayrıldı.