Mardin'de çiftçiler yağmur duasına çıktı

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde yaşanan kuraklık nedeniyle cuma namazı çıkışında bir araya gelen yüzlerce çiftçi, yağmur duasına çıktı. Kızıltepe Hububat Ticaret Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter, son 67 yılın en kurak döneminin yaşandığını belirterek, "Bu sene 2 sefer yağmur yağdı. Biri 10 dakika, diğeri de 20 dakika sürdü. Yeraltında olan tohum şu an can çekişiyor" dedi

12 Ocak 2018, Cuma 21:58
A A

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde çiftçiler, bölgede yaşanan kuraklık nedeniyle yağmur duasına çıktı. Kızıltepe Hububat Merkezi içerisinde bulunan Şeyh Şerif Karaman Camisi’nde Cuma namazı kılan yüzlerce çiftçi, namazın ardından cami avlusunda toplandı. Çiftçiler, Cami İmamı Mihdi Ocak ile birlikte yağmur duası yaptı. 

Yağışların başlaması için dua eden Ocak, "Dua yapmak her zaman iyidir. Rabbimiz bizden dua bekliyor. Rabbimiz, bazen böyle musibetleri başımıza getiriyor ki biz Rabbimize daha yaklaşalım" dedi. 

'BU SENE 2 KEZ YAĞMUR YAĞDI'

'BU SENE 2 KEZ YAĞMUR YAĞDI'

Kuraklıkla ilgili İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine açıklamalarda bulunan Kızıltepe Hububat Ticaret Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter,  son 67 yılın en kurak dönemini yaşadıklarını belirterek, "Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Mardin ovası Batman, Diyarbakır ve Şanlıurfa’da son yılların en büyük kuraklık olduğu ifade ediliyor. Malum bizim bölgemizin temel geçim kaynağı bu topraktandır. Dünyanın en kaliteli en bereketli topraklarına sahibiz. Bu sene içinde ne sonbaharı gördük ne de kışı gördük. Allah’ın takdiri, hikmeti. Bu sene 2 sefer yağmur yağdı. Biri 10 dakika, diğeri de 20 dakika sürdü. Yeraltında olan tohum şuan can çekişiyor. Bozulma noktasına gelmiştir" diye konuştu. 

'GAP'IN BÖLGEMİZE GELMESİ GEREKİYOR'

'GAP'IN BÖLGEMİZE GELMESİ GEREKİYOR'

GAP’ın yeraltı sularını korumak içinde önemli bir proje olduğunu söyleyen Başkan Öter, "30 yıldır bölgemize dört gözle beklediğimiz, 1975 yılında, 43 yıl önce temeli atılan GAP’ın bölgemize gelmesi gerekiyor. Bundan dolayı son yıllarda dünya genelin de yaşanan küresel ısınmadan dolayı çiftçiler borçlandı, kuyular kazdı. 500-600 metrelere kadar indi. 43. yılına girdiğimiz GAP’ın bu topraklarla buluşturulmaması büyük sorun. Dünyanın en bereketli topraklarına sahibiz.

Dünyanın en güzel nehirlerine sahibiz. İsrail dünkü devlet olmasına ve suyu olmamasına rağmen deniz suyunu arıtıp kendi tarımını dünya seviyesinin üst seviyelerine çıkartmıştır. Bugün bizler dahil olmak üzere İsrail tohumu alıyoruz. Tüm ümmet bugün dua ediyor. 30 yıldır yer altından çıkardığımız su, 8 metreden çıkarken şuan en yakın 500-600 metreden çıkıyor" ifadelerinde bulundu. 

Yeraltı kaynaklarının tükenmesi durumunda Mardin ovasının ciddi risk altına gireceğini anlatan Öter, şunları kaydetti: 

'KURAKLIK DEVAM EDERSE BÖLGE KIRILMA NOKTASINA GELİR'

'KURAKLIK DEVAM EDERSE BÖLGE KIRILMA NOKTASINA GELİR'

Elektrik, su hepimizin milli hazinesi, milli servettir. Bu dua vesilesi ile dile getirmek istiyoruz. Bu senede bu yağmur yağmadı. Cenab-ı Allah bahçesini sulayacaktır, lütfu büyüktür. Bu sene de yağmur yağmaz yeraltı suyu biterse sıkıntı olacak. Bu topraklar sadece Mardin ovasını beslemiyor bütün Türkiye’yi besliyor. Burada üretilen kaliteli ürünler dünyanın dört bir yanına ihraç ediliyor. Böylesine milli değeri yüksek olan toprakları sudan mahrum etmek olmuyor. Yetkilileri acilen tedbir almaya çağırıyoruz. Kuraklık böyle devam ederse yüzde 20 ve 25’lik alan telef olur. Bu yaşanırsa bölge kırılma noktasına gelir." 

'KURAKLIK OLURSA AÇLIK OLUR'

'KURAKLIK OLURSA AÇLIK OLUR'

Çiftçilerden Abdülrızak Akşahin ise kuraklığın kıtlığa dönüşmemesi gerektiğini belirterek, "Ürünler hala tohumlar, yeşermemiştir. Hala bekliyor tohum. Kuraklık olursa açlık olur" dedi. 

ŞANLIURFA'DA DA ÇİFTÇİLER YAĞMUR DUASINA ÇIKTI

ŞANLIURFA'DA DA ÇİFTÇİLER YAĞMUR DUASINA ÇIKTI

Türkiye'de tahıl üretiminde üçüncü sırada yer alan Şanlıurfa'da yağış miktarının geçen yıla göre ciddi oranda düşmesi nedeniyle çiftçiler, yağmur duasına çıktı 

Pamuk üretimiyle birlikte 6 milyon 393 bin dekar alanda mercimek, arpa ve buğday üretimi yapıldığı kentte tohumların filizlenmeyince, çiftçiler yağışı dört gözle beklemeye başladı. Geçen yıl yağışlar sayesinde hububatta bolluk yaşanan Şanlıurfa'da, bu yıl beklenen verimin alınamayacağı belirtildi. 

Susuzluktan kuruyan tarlalarına giden Güzelbulak Mahallesi çiftçileri, namaz kılıp yağmur için dua etti. Kuraklıktan en çok, özellikle sulama alanı az olan Siverek, Hilvan, Ceylanpınar, Viranşehir'in etkilendiğini belirten çiftçiler, Atatürk Barajı'ndan faydalanmamanın üzüntüsünü dile getirdi.