Marmara'da şiddetli lodos

Çanakkale Boğazı şiddetli fırtına nedeniyle transit gemi geçişlerine kapatıldı

13 Ekim 2009, Salı 12:12
A A

Çanakkale Boğazı ve Kuzey Ege'de şiddetini arttıran lodos fırtınası deniz ulaşımını olumsuz etkiliyor. Fırtına nedeniyle 12.00 itibariyle Çanakkale Boğazı çift yönlü olarak transit gemi geçişlerine kapatıldı.

Özellikle sabah saatlerinde Kuzey Ege'de saatte 80 kilometre hızla esen lodos, Kabatepe-Gökçeada hattında sefer yapılmasına izin vermemişti. Etkisini arttıran ve Çanakkale Boğazı'nda da hissedilmeye başlayan lodos nedeniyle, adalar ve boğaz hattında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ A.Ş. yetkilileri, gemi kaptanlarının raporu doğrultusunda 12.00 itibariyle Geyikli-Bozcaada ve Lapseki-Gelibolu hattındaki seferlerinin de yapılamayacağı bildirildi. Ağır hava koşulları herhangi bir tehlike yaşanmaması nedeniyle Çanakkale Boğazı da 12.00'den itibaren çift yönlü olarak gemi geçişlerine kapatıldı.

Diğer yandan Gelibolu ile Lapseki ilçesine bağlı Çardak beldesi arasında hizmet veren özel şirkete ait feribotlar da seferlerini iptal etti. Çardak'tan Gelibolu'ya son seferi yapan Gelba -7 adlı feribot lodos nedeni limana yaşanmakta zorlandı. Bunun üzerine Doğanaslan adlı feribottan yardım alarak iskeleye güçlükle yanaşabildi. Çanakkale-Eceabat arasında ise seferler normal olarak devam ediyor.

Kent merkezinde, yeni kordon mevkiinde yaz mevsimi boyunca hizmet veren çay bahçelerinde gölgelik olarak kullanılan şemsiyeler rüzgarın etkisiyle uçarak çevreye saçıldı. İşletme sahipleri şemsiye ve sandalyeleri deniz kenarından topladı. Belediye İş  Merkezi yanındaki alanda kuru bir kavak ağacı lodosa dayanamayarak gövdesinde kırılarak devrildi.

İZMİR´DE VAPUR SEFERLERİ İPTAL

İzmir´de şiddetli lodos nedeniyle İZDENİZ´e ait vapurların iskelelere yanaşmasında problem yaşandığı gerekesiyle seferler iptal edildi.

Büyükşehir Belediyesi´nden yapılan yazılı açıklamada İzmir´de etkili olmaya başlayan lodos yüzünden yolcu vapuru ve arabalı vapur seferlerinin saat 12.00´den itibaren iptal edildiği duyuruldu. Meteorolojik koşulların düzelmesinin ardından vapur seferlerine yeniden başlanacağı bildirildi.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;