Marmaris'te Kenan Evren'e darbe

Muğla'nın Marmaris ilçesinde, belediye meclisince Kenan Evren Bulvarı'nın adının Cumhuriyet Bulvarı olarak değiştirilmesine karar verildi

01 Aralık 2009, Salı 16:14
A A

Marmaris Belediyesinin Aralık ayı olağan meclis toplantısı, belediye salonunda gerçekleştirildi. Meclis toplantısının 6. gündem maddesi olarak, ilçede uzun yıllar yaşayan 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in ismini taşıyan Siteler Mahallesi’ndeki bulvarın adının değiştirilmesi önerisi görüşüldü.

Bulvarın isminin değiştirilmesi önerisinin, belediye fen işleri müdürlüğünce sunulduğuna işaret eden Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, konunun kamuoyundan gelen talepler üzerine gündeme alındığını söyledi.

AKP: KENAN EVREN'İN MARMARİS'E KATKISI VAR


İsim değişikliğine karşı çıkan AK Parti Belediye Meclis Üyesi Sahir Ökten ise konunun ideolojik olduğunu iddia ederek, şunları söyledi: "Bu gerginlik oluşturacak bir konu olarak görünüyor. Kenan Evren, ilçemizde 1989 yılından sonra burada yaşadı ve 2 yıl önce de ayrıldı. Bu şehirde altyapı problemi yoksa, bunda birinci derecede Sayın Evren’in katkısı oldu. Marmaris yaşayanlarının bir vefa borcu olduğunu düşündüğüm için isim değişikliğini kabul etmiyoruz."

Meclis üyelerinin görüş bildirmesinin ardından, yapılan oylamada AK Parti’li 4 meclis üyesinin "hayır" oyuna karşılık CHP’li 11 meclis üyesinin "evet" oyuyla, bulvarın isminin değiştirilmesine karar verildi.

Emekli olduktan sonra Marmaris’e yerleşen Evren, ilçede uzun yıllar yaşadıktan sonra 2 yıl önce sağlık sorunları nedeniyle İzmir’e taşınmıştı. İlçede, Evren’in ismini taşıyan bir bulvarın yanı sıra bir cadde ve iki de ilköğretim okulu bulunuyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;