Masajla gelen gençlik

Disiplinli bir şekilde uygulanan yüz masajının kesinlikle etkili sonuçları olduğunu bugün artık bütün uzmanlar kabul ediyor...

02 Ekim 2009, Cuma 16:51
A A

Daha genç ve güzel olmanın sayısız yolu var artık. Ama bunlar arasında bir tanesi var ki; hem çok etkili hem de karşılığında sevret ödemeniz gerekmeyen türden... Disiplinli bir şekilde uygulanan yüz masajının kesinlikle etkili sonuçları olduğunu bugün artık bütün uzmanlar kabul ediyor... Peki ya hayat boyu güzel bir cilde sahip olmak için yapmanız gerekenleri biliyor musunuz?

Göz masajı: Gözlerinizi kapatın. İşaret parmağınızı göz pınarlarınızdan alt kirpiklerinize takip ederek şakaklarınıza doğru hareket ettirin. Bu masaj göz altı torbalarının ve kaz ayağı çizgilerinin oluşumunu engelleyecektir.

Dudak masajı: Her iki elinizin işaret parmaklarını üst dudak ortasından başlayıp alt dudak ortasına kadar dairesel hareketler yaparak dudak çizgisi boyunca hareket ettirin. Bu masaj dudak çevresinde ince çizgilerin oluşumunu azaltır.

Boyun masajı: Başınızı hafifçe yukarı kaldırın. Ellerini birbiri ardına değiştirerek, parmak uçlarınızı boynunuzun altından çenenize doğru hareket ettirin. Masajın etkisini artırmak için birkaç damla kekik yağı kullanabilirsiniz.

Unutmayın:

Yapı olarak yüzünüz ve özellikle göz bölgeniz su mu tutuyor? İşte size bir sır: Sırtüstü uyuyun ve sertçe bir yastığı hafif dik olarak kullanın. Böylece sıvıların gece boyu yüz bölgenizde birikmesine mani olabilirsiniz. Araştırmalara göre yetişkinlerde kalsiyum eksikliği fazla. Her gün 1 bardak süt için. Faydasını göreceksiniz. A vitamini kullanmadığınız geceler antioksidan içeren kremler sürün. Güneş ışığı ve açık havada bulunan serbest radikaller cildinize zarar verir. Antioksidanlar ise cilde zarar veren serbest radikallerle savaşta yardımcıdır. İçine su eklenmiş toniği bir sprey şişesine koyup buzdolabında saklayın. Bunu yazın bir serinletici olarak uygulayın. Güzel bir cilt için bol su için, spor yapın, sağlıklı beslenin.

Cilt çatlakları: Çatlaklar, cildin aşırı gerilmesi sonucu derideki elastiki dokunun kırılması ile oluşuyor. Başlangıçta kırmızı ile mor arası bir renkte olan büyüklü, küçüklü bu çizikler zamanla sedefli beyaz bir renge dönüşüyor. En çok, karın, kalça, baldırlar ve göğüslerdeki çatlakların oluşumuna önemli kilo değişimleri, hamilelik neden oluyor.

Normal cilt: Cilt, üst üste sıralanmış 3 katmandan oluşur: Epiderm, derm ve hipoderm. Derm, gerçek bir yorganı andırır. İçerdiği lifler Daha genç ve güzel olmanın sayısız yolu var artık. Ama bunlar arasında bir tanesi var ki; hem çok etkili hem de karşılığında sevret ödemeniz gerekmeyen türden... Disiplinli bir şekilde uygulanan yüz masajının kesinlikle etkili sonuçları olduğunu bugün artık bütün uzmanlar kabul ediyor... Peki ya hayat boyu güzel bir cilde sahip olmak için yapmanız gerekenleri biliyor musunuz? Masajla gelen gençlik sayesinde, cildin temel çatısını oluşturur. Demet şeklindeki kollajen lifleri, cildin dayanıklılığını, diriliğini ve yapısal bütünlüğünü sağlar. Daha ince olan elastin lifleri, kollajen lifleriyle birlikte gerçek bir ağ oluşturur ve cildin elastikiyetinde önemli bir rol oynar. Kollajen ağları düzensizleşir ve elastik lifler koparsa, cildi sıkılaştıran tüm yapı yıkılır ve cilt, yaraya benzer çizgili bir hal alır.

Çizgili cilt: Peki neden her hamile kadında ya da her kilo alıp vermiş kadında görülmüyor? İşte bu konuda pek eşit değiliz. Kimi ciltler diğerlerine göre daha dayanıksız. Çok açık renkli ciltler çatlak oluşumuna daha yatkın. Oluşan çatlakları yok edecek mucize bir reçete yok; kalıcılar. Ama, oluşumlar ısrarlı bir bakımla engellenebilir.

Engellemek için

* Cildinizi her gün bir kremle nemlendirin. Kremler hem çatlamaya karşı cilde gereksinim duyduğu suyu verecek hem de cildin esneme kapasitesini artıracaktır. 
* Bol bol su için. 
* A, E ve C vitaminleri yönünden zengin yiyeceklerle beslenin. 
* Spor yapın. 
* Kısa sürelerde kilo alıp vermemeye çalışın. 
* Hamileyseniz, kilonuzu doktorunuzun önerdiği sınırlar içinde tutmaya özen gösterin. 

BAKIM MASKELERI 
Her cilt tipi için uygun olanları var. Gece veya gündüz ne zaman isterseniz uygulayabilirsiniz. Tek şartla: Cildiniz makyajsız ve temiz olmalı. En doğru uygulama periyodu ise, haftada 1 kez. İşte, en çok kullanılan maskeler:

Nemlendirici maskeler: Sonbaharda her cildin derdine devadır. Yaz boyu, güneş, rüzgar, klorlu ve tuzlu su ve diyet derken cilt yıpranır. Nemlendirici maskeler cildi derinlemesine nemlendirip nem tutma bariyerinin onarılmasına yardım eder, tahrişleri giderir. Cildiniz fazla yıprandıysa düzelene dek nemlendirici maskeyi haftada 2-3 kez uygulayın.

Temizleyici maskeler: Kent yaşamında ve kış aylarında cildi toz ve kirden hızla arındırarak cildin temizlenmesinde etkilidir. Yağlı ciltler için hazırlanmış olanları cildi temizlemenin yanı sıra sebum salgısını dengeler, siyah nokta ve sivilce oluşumunu engeller. Ayrıca cildin ihtiyaçlarına göre, besleyici, kırışık önleyici, onarıcı, leke giderici, enerji verici etkilere sahip maskeler de vardır.

Besleyici maskeler: Kil zengin içeriği ile cildi besler. Kil maskesi için 1 avuç kili 2 çorba kaşığı ılık su ve birkaç damla zeytinyağı ile sulandırıp, göz çevresi hariç tüm yüzünüze ve boynunuza sürün. Cildiniz yağlı ise karışıma birkaç damla limon suyu ilave edin. Eğer kuru ise bir tatlı kaşığı bal ekleyip karıştırın. 5 dakika bekleyip ılık su ile durulayın.

Yumuşak kadifemsi cilt için:

Göz çevresi hariç tüm yüzünüze ve boynunuza bal sürüp 10 dakika bekleyin. Ilık suyla durulayın.

Cildi canlandırma: 1 çorba kaşığı balı rendelenmiş 1 elma ve ezilmiş muzla karıştırıp göz çevresi hariç yüz ve boynunuza sürün. 15-20 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın.

Kırışıklıklara karşı: 1 çorba kaşığı limon suyu, 2 çorba kaşığı bal ve 2 çorba kaşığı suyu bir kapta krem kıvamına gelene kadar karıştırın. Göz çevresi hariç tüm yüzünüze sürün. Ilık suyla yıkayıp kurulayın.

Cildi sıkılaştırma: 1 yumurta sarısı, 1 tatlı kaşığı badem yağı (sızma zeytinyağı da olabilir), 1 çorba kaşığı bal ve mercimek büyüklüğünde tereyağını bir kaba krem kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Göz çevresi hariç tüm yüzünüze, boynunuza sürüp 5-10 dakika bekleyin. Ilık suyla yıkayıp durulayın ve ılık havlu ile tampon yaparak kurulayın.

Dr. Ceyda ŞENER

4

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;