Prof. Dr. Teoman Kadıoğlu

//icdn.posta.com.tr/images/{aspect}/2017/02/01/8186532.teoman-kadioglu.png

Mastürbasyon yapıyorum, zararı olur mu?

Pazar, 30 Mayıs 2010 - 05:00

60 yaşındayım, cinselliği eşimle yaşıyorum. Ama hanım benim yaşlarımda ve artık bu işe sıcak bakmıyor, hatta rahatsız oluyor. Bu yüzden ben
haftada birkaç kez mastürbasyon yapıyorum. Acaba bu davranışım sağlığımı olumsuz etkiler mi? Çünkü mastürbasyondan sonra hayattan zevk alamama, özellikle sağ gözümde sızı ve görme zayıflığı oluşuyor. Bu sorunlar 10 gün kadar ara verdiğimde geçiyor. Ne yapmam gerekiyor?

CEVAP: Mastürbasyonun genç yaşlarda olduğu gibi ileri yaşlarda da vücuda yorgunluktan başka bir yan etkisi yoktur. Endişe etmeyiniz. Hatta mastürbasyonun normal bir cinsel ilişkiye göre daha az fiziki güç gerektirdiğinden daha az yorucu olduğu da söylenebilir.

Kanserden nasıl korunurum?

47 yaşındayım. Ailemdeki erkekleri prostat kanseri sonucu kaybettik. Hepsinin teşhisleri geç konulduğu için kısa sürede vefat ettiler. Ben risk altında olduğumu düşünüyorum. Bu yüzden ne yapmam gerektiğini çok merak ediyorum.

CEVAP Prostat kanseri erkeklerin ileri yaşlarda yaşam sürelerini ve kalitelerini etkileyen en önemli nedenlerden biridir. 60 yaşındaki insanlarda yüzde 30, 70 yaşındaki insanların yüzde 40’ında kanser başlangıcı olacak kadar bozulmuş hücrelere rastlanır. Batı ülkelerinde trafik kazalarında ölen belirli yaşlardaki erkekler tarandığında 70 yaşındakilerin yarıya yakınında bir kanser odağı saptanmıştır. Prostat kanseri erken aşamalarda yakalandığında tamamıyla tedavi edilip vücuttan yok edilebilir ve hastalıktan eser kalmaz.

Düzenli test yaptırın

Ama geç teşhis edilirse ve bu hastalık kemiklere yayılırsa sadece durumu idare edici, hastalığı yavaşlatıcı tedaviler yapılır. Batı ülkelerinde 40-45 yaşından itibaren PSA denilen bir tetkikle her 6 ayda bir tarama yapılarak, kanser başlangıcı olup olmadığı araştırılır. Kadınların meme taraması yaptırdığı gibi erkeklerin de bu kan testini yaşam boyu ve düzenli olarak yaptırmalarını öneririm. Prostatın ürolog tarafından düzenli olarak 6-12 ayda bir muayenesi de prostat kanserinin tanısında yeterli olmasa da PSA tetkikine destek olan ek bir tanı yöntemidir.

Testisler işlevini kaybetti mi?

21 yaşındayım. Sağ testisim soldakine göre biraz daha yukarıda. Arkadaşlarım “Böyle bir şey varsa testisler işlevini kaybetmiş olabilir” dedi. Acaba bu doğru mu?

CEVAP Bir testisin diğerinden biraz daha yukarıda olması yürümeyi ve hareket etmeyi kolaylaştıran ve erkeklerin çoğunda bulunan tabii bir durumdur, endişe etmeyiniz.