'Matematiğin Nobel'i ilk kez bir kadına verildi

'Matematiğin Nobel ödülü' olarak bilinen Fields madalyası, ilk kez bir kadına verildi. İran doğumlu matematikçi Meryem Mirzakhani, ödülü alan ilk kadın oldu

13 Ağustos 2014, Çarşamba 16:06
A A

ABD ’nin California eyaletindeki Stanford Üniversitesi’nde ders veren Mirzakhani, çarşamba günü Güney Kore’nin başkenti Seul’de düzenlenen Uluslararası Matematikçiler Kongresi’nde ödülünü aldı.

El Cezire Türkiye ’nin haberine göre Mirzakhani, ödülün verilmeye başlandığı 1936 yılından bu yana ödülü alan 56 bilim insanı arasında ilk kadın matematikçi. Mirzakhani, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Bu büyük bir onur. Bu ödülü almam, genç bilim kadınlarını ve matematikçilerini yüreklendirirse çok mutlu olurum. Gelecek yıllarda daha pek çok kadının bu tür ödüller kazanacağına eminim.”

YAZAR OLMAYI HAYAL EDİYORDU

37 yaşındaki Mirzakhani, Tahran doğumlu. Harvard Üniversitesi’nde doktorasını tamamlayan Mirzakhani, aslında gençken yazar olmanın hayalini kurmuş.

Ödülünü, ‘kavisli yüzeylerde simetri’ alanındaki çalışması için alan Mirzakhani, matematik problemlerine olan tutkusunu şöyle anlatıyor: “Çok eğlenceli, bulmaca çözmek gibi bir şey. Bir dedektif gibi ipuçlarını birleştiriyorsunuz.”

Fields ödülleri her dört yılda bir düzenleniyor. Çarşamba günü Mirzakhani’ye ödülünü veren de, bu göreve gelen ilk kadın olan Güney Kore Cumhurbaşkanı Park Geun-hye oldu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;