Meclis Başkanı'ndan şaşırtan çıkış

TBMM Başkanı Şahin: 8 şehitle ilgili Genelkurmay'dan tatmin edici yanıt bekliyorum

Meclis Başkanı'ndan şaşırtan çıkış

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, "Bugün verdiğimiz 8 şehidimizle ilgili Genelkurmaydan tatmin edici bir açıklama bekliyorum" dedi.

TBMM Başkanı Şahin, Orman Genel Müdürü Osman Kahveci ile Orman Genel Müdürlüğüne ait helikopterle Karabük’ün Ovacık ilçesindeki Ovacık Sporcu Kamp Eğitim Merkezi bahçesine indi. Kahveci ile yeni yapılan orman yollarını inceleyen Şahin, gazetecilerin, Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde Türkiye-Irak hudut hattında bir sınır bölüğüne teröristlerce düzenlenen saldırıda, 8 askerin şehit olması ve 14 askerin yaralanmasıyla ilgili sorusunu yanıtladı.

'BAŞIMIZ SAĞOLSUN' TATMİN ETMİYOR

Her şehit haberi duyulduğunda ülkedeki sağduyu sahibi herkesin büyük üzüntü duyduğunu vurgulayan Şahin, şöyle konuştu: "Ben de üzüntü duydum. Her şehit haberinden sonra ’Allah rahmet eylesin, başınız sağ olsun vatan sağ olsun, milletimizin başı sağ olsun’ demek adet haline geldi. Bu değerlendirmeler, açıklamalar, vatandaşımızı artık tatmin etmiyor.

Bundan birkaç gün önce şehit verdiğimiz bir gencimizin Çorum’daki babasının tespiti beni çok etkilemişti. Şehit babası, ’Biz koskoca bir devletiz, koskoca ordumuz var, birkaç çapulcu üzerinde neden etkili olamıyoruz, bunları susturamıyoruz’ demiştir. Bugün verdiğimiz 8 şehidimizle ilgili ben Genelkurmaydan tatmin edici bir açıklama bekliyorum. Bu şehit babasının hislerine tercüman olacak, tatmin edecek açıklama bekliyorum. Kamuoyu da bekliyor."

'PKK, DIŞ GÜÇLERİN TAŞERONU'

TBMM Başkanı Şahin, terör örgütünün arkasında artık kimlerinin bulunduğunun apaçık ortada olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti: "Birtakım dış güçlerin taşeronluğunu yapmaktadırlar. Asla amacına ulaşamayacaklardır. Bunu herkes biliyor. Ancak bunu söylemek, açıklamak, ciğeri yanan şehit anası, babası ve yakınlarının tesellisine yetmemektedir. O nedenle terörle mücadelede kişi veya kurum kim yetkiliyse Çorumlu babanın yakarışını tatmin etmek zorundadır. Ben bunu kamuoyu adına istiyorum."

KARABÜK, (DHA)