Meclis krizi dünya basınında...

TBMM'deki yemin boykotu BBC, AFP, REUTERS ve AP'de yer buldu. Genellikle bir kriz durumuna işaret eden yorumlar yapıldı

29 Haziran 2011, Çarşamba 10:30
A A

TBMM’deki yemin krizi yabancı basında şöyle yer buldu:

BBC: Fay hatları istikrarı tehdit ediyor

Seçimler Türk demokrasisinin olgunluğunun işaretiydi. Ancak, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, yemin etmesi engellenen milletvekilleri Balbay ve Haberal’ın yolu açılmadıkça CHP olarak yemin etmeyeceklerini açıkladı. Boykot krizi ülkenin demokratik gelişimini hala tehdit eden eski fay hatlarını ortaya çıkardı. Gelişmeler istikarı tehdit ediyor.

 AFP: TBMM muhalefetin boykotuyla açıldı

Türkiye’de meclis, Kürt milletvekilleri ve ana muhalefet partisinin, milletvekillerinin tutukluluğunun devamını protesto amacıyla töreni boykot etmesiyle gergin bir atmosferde açıldı. Bu durum, 12 Haziran seçimlerinden zaferle çıkarak üçüncü hükümetini kuran ve en önemli seçim vaadi olarak anayasayı gözden geçirme için muhalefetle uzlaşma sözü veren Başbakan Recep Tayip Erdoğan için umduğu gibi başlamadı.

REUTERS: Ara seçim olasılığı arttı

Türkiye Başbakanı Tayip Erdoğan, ana muhalefet partisi ve Kürtlerin, milletvekili seçilmiş adaylara getirilen yasaklamaları protesto edeceklerini açıklamalarıyla üçüncü döneminde sıkıntılı bir başlangıçla karşı karşıya kaldı. CHP ile BDP’nin boykotu, seçimlerin sonucuna gölge düşürürken, ara seçim olasılığını da artırdı.

 AP: Erdoğan için bir yenilgi

Türkiye’nin ana muhalefet partisi, bir Kürt partisinin boykotuna katılarak, dün parlamentoda yapılan yemin törenine katılmayı reddetti. İki muhalefet partisinin protestosu, yeni bir anayasanın hazırlanması için muhalefetle ilişkileri güçlendirme ve uzlaşma arayışı vaat eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için bir yenilgi oldu.

MİLLİYET

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;