Meclis'te kritik açılış bugün

Meclis, yeni yasama dönemine bugün Genel Kurul'da milletvekillerinin ant içme töreniyle başlayacak

Meclis'te kritik açılış bugün

Meclis Genel Kurulu bugün saat 15.00’de ant içme töreni için toplanacak. Geçici başkanlık görevini en yaşlı üye CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi üstlenecek.

YSK’nın bağımsız Hatip Dicle’nin milletvekilliğini düşürmesi ve Ergenekon, Balyoz ile KCK davalarından tutuklu vekillerin serbest bırakılmaması Meclis’te bugün yapılacak yemin töreni öncesi siyaseti germiş durumda. Ankara’da birbirinden ayrı görüşler var. BDP yemin törenine gitmeyeceğini açıklamıştı, CHP'nin ise Meclis'e gideceği ancak yemin etmeyeceği iddia ediliyor.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Meclis'e gideceklerini ancak yemin konusunda henüz karar vermediklerini söyledi.

İşte partilerin şu ana kadar açıkladıkları kendi görüşleri...

BDP BOYKOT EDECEK

Hatip Dicle’nin vekilliğinin düşürülmesinin ardından BDP’nin desteklediği bağımsızlar yemin töreninde Meclis’e gitmeyeceklerini ve TBMM’yi boykot edeceklerini açıkladı. Bağımsız 35 ismin bugün Meclis’te olması beklenmiyor.

CHP MECLİS’E GİDECEK ANCAK YEMİN ETMEYECEK

Ergenekon tutuklusu Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal’ın serbest bırakılmayacağı yönündeki mahkeme kararı sonrası gözler CHP’ye çevrildi. Balbay ve Haberal’ın avukatı, bir üst mahkemede karara itiraz etti. CHP yönetimi şimdi salı gününe kadar mahkemenin vereceği kararı bekliyor. Eğer mahkemeden iki vekilin serbest bırakılması yönünde karar çıkmazsa CHP’nin bugün yemin töreninde Meclis’te olacağı ancak yemin etmeyecekleri öne sürülüyor.

CHP'de bugün yemin töreni öncesi saat 11.00'de MYK, saat 13.30'da da Meclis Grubu toplanacak ve gelişmeleri değerlendirecek. Bu iddia bugün Vatan ve Cumhuriyet Gazeteleri ile Milliyet Gazetesi’nden Aslı Aydıntaşbaş’ın köşesinde yer aldı.

İddialara göre, sadece Oktay Ekşi'nin TBMM İçtüzüğü gereği 'yemin' ederek geçici TBMM Başkanlığı görevini üstlenmesi sağlanarak BDP ile 'aynı çizgide olunmadığı' mesajının verilecek. CHP'li milletvekilleri yemin etmemeleri durumunda TBMM Genel Kurul çalışmalarına katılacak ancak oy kullanıp söz alamayacak. Yemin edilmezse komisyona üye de veremeyecek.

CHP Grup Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, TBMM’de bugün yemin edip etmeyecekleri konusunda, “Bugünkü yargı kararını bekliyoruz. Şu anda durumu değerlendiriyoruz. Yemin etmeyeceğiz diye bir şey söylemek çok iddialı olur ama bütün alternatifleri CHP olarak değerlendiriyoruz” dedi.

KILIÇDAROĞLU: MECLİS'E GİDECEĞİZ

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yaptığı açıklamada Meclis'e gireceklerini, yemin konusunda ise kararlarını bugün vereceklerini söyledi. Başbakan'ın sessiz kalmasını garipsediğini belirten Kılıçdaroğlu, 'Bütün mücadelemizi sokakta değil parlamento çatısı altında gerçekleştireceğiz' dedi.

EYLEM ÇAĞRISI

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, dün Ankara’nın ilçelerinden “Halkın kendi seçtiği parlamenterlerin Meclis’e gelmesini engelleyen bir güç varsa bu güce karşı ortak duruş sergilenmeli” sözleriyle eylem çağrısı yaptı. Kılıçdaroğlu, Meclis Genel Kurulu’nda bugün yapılacak yemin töreninde 550 milletvekilinin de bulunması gerektiğini söyleyerek, “CHP olarak iyi niyetle salı gününü bekliyoruz. Demokrasi ve özgürlük sınavımızı verirken, demokrasinin ve özgürlüğün yanında yüreklice duran herkesi parlamentoda, ortak düşünceye, ortak eyleme çağırıyoruz” demişti.

MHP EKSİKSİZ MECLİS’TE OLACAK

MHP lideri Bahçeli, partisinin 'vahim bir hal alan siyasi ve demokrasi krizinin TBMM içerisinde aşılacağına' yürekten inandığını belirterek, yemin törenine eksiksiz katılacaklarını açıkladı.

CEMİL ÇİÇEK: MEŞRU ZEMİN MECLİS

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Sabah Gazetesi'nden Yavuz Donat'a ''Meşru zemin Meclis'tir. Sorunları Meclis'te çözün. sokakta çözüm olmaz'' ifadelerini kullandı.

ENERJİ BAKANI YILDIZ: ENİNDE SONUNDA MECLİS’E GELECEKLER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TBMM’yi boykot kararı alan BDP’lilerin eninde sonunda Meclis’e geleceğini savundu.“Meclis’in açılması birçok konunun ilacı olacak” diyen Yıldız, ‘’Sorunların çözümünün ana merkezi Meclis’tir. Meclis’in açılmasıyla tartışma zemini genel kurula taşınacak, bu da temel çözüm yoludur. Cumhurbaşkanı’nın yapacağı konuşmanın karşılık bulacağına inanıyorum. Eninde sonunda Meclis’e gelineceği kanaatindeyim. Çünkü bu temel önemli bir tercihtir. Madem ki egemenlik kayıtsız şartsız milletimizindir, o zaman yine genel kurulda bunlar yer ve zemin bulacaktır diye inanıyorum” dedi.

GÜL: ÇÖZÜM YERİ MECLİS

Cumhurbaşkanı Gül, yemin krizinin demokrasi ve hukukun gösterdiği yoldan barışçıl şekilde çözüleceğine inandığını tekrarladı. Gül, “Çözüm yeri şüphesiz ki TBMM’dir. Hepimizin temsilcilerinin bulunduğu yerdir” dedi.

OTURMA DÜZENİ SORUN YARATTI

Bu arada, bugünki tören öncesi Genel Kurul salonundaki oturma düzeni de sıkıntıya neden oldu. BDP'nin desteklediği bağımsız adaylardan bazılarına MHP'nin arka sıralarında yer verilmesi soruna neden oldu.

Tutuklular daha sonra da edebilir

Tutuklu milletvekillerinin itirazlarında bugün lehlerine sonuç çıkmazsa yemin törenine yetişmeleri beklenmiyor. Bağımsız bloğun da katılmaması durumunda bugün 512 milletvekili yemin edecek. Yemin için süre sınırı bulunmuyor. Törende yemin edemeyen milletvekilleri katıldıkları ilk oturumda yemin edebiliyor.

Yemin etmeyen vekiller, Meclis’in yasama, denetim çalışmalarına katılamıyor, komisyonlara üye seçilemiyor. Ancak bu konumdaki TBMM üyeleri, milletvekili sıfatını taşıyor, yargılandıkları dosyalar dışında dokunulmazlık kazanıyor, maaşları, özlük hakları ödeniyor ve ailelerine sağlık güvencesi sağlanıyor.

Salondaki sıra krizi aşılamadı

Tören öncesi Genel Kurul salonundaki oturma düzeni de sıkıntıya neden oldu. Salonda en sol sıra geçmiş dönem olduğu gibi BDP grubuna ayrıldı. Ancak burada 24 koltuk bulunması nedeniyle artan milletvekilleri için MHP grubunun arkasında BDP’lilere yer ayrıldı.

Bu bölüme ayrıca BDP levhası takılmasına karşın bağımsızlar ve MHP yöneticileri bu düzene itiraz etti. Meclis yönetimi, koltukların sabit düzeni nedeniyle soruna çözüm bulmakta zorlanıyor.

AK PARTİ GRUBU PERŞEMBE TOPLANIYOR

Öte yandan, AK Parti grubunun ise perşembe günü saat 11:00'da toplanacağı bildirildi. Toplantıda son siyasi gelişmeler ve yeni dönemdeki TBMM Başkanlığı için önemli açıklamalar yapılması bekleniyor.