Meclis'te yine tansiyon yüksek

Meclis'te yine tansiyon yüksek

20 Nisan 2010, Salı 17:41
A A

TBMM Genel Kurul'u, Meclis Başkanvekili Sadık Yakut başkanlığında toplandı.

Yakut, birleşimi açarken, "Şırnak’ta uğradığı saldırı sonucu şehit olan Jandarma Yüzbaşı Levent Çetinkaya’ya Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Ruhu şad olsun. Türk milletinin de başı sağ olsun. Dün Kayseri’de menfur saldırı sonucu yaralanan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a da geçmiş olsun. Saldırıyı şiddetle kınıyorum" dedi.

Genel Kurulda, daha sonra, dün CHP tarafından okunmadığı için tartışma konusu olan "Başkanlığın sunuşları" okundu. Daha sonra, TBMM Danışma Kurulunda uzlaşma sağlanamadığı için BDP’nin grup önerisi görüşüldü.

BDP’nin, Yatılı İlköğretim Bölge Okullarının (YİBO) sorunlarıyla ilgili araştırma önergesinin bugün görüşülmesine ilişkin grup önerisi, TBMM Genel Kurulunda reddedildi.

TBMM Genel Kurulunda daha sonra MHP’nin grup önerisinin görüşülmesine geçildi.

'SÖZ HAKKI' TARTIŞMASI

MHP’nin, esnaf ve sanatkarın sorunlarıyla ilgili araştırma önergesinin görüşülmesi sırasında da zaman zaman tansiyon yükseldi. Meclis Başkanvekili ile CHP ve MHP grupbaşkan vekilleri arasında sık sık söz hakkı tartışması yaşandı.

Meclis Başkanvekili Yakut'un, ısrarlı biçimde söz isteyen MHP'li Oktay Vural'a sert tepki göstermesine MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, "Bizim grup başkanvekilimize bu şekilde, azarlar gibi cevap veremezsiniz. Bu tavrınız sürerse, grup olarak sizin başkanlığınızı yaptığınız oturumları çalışamaz hale getiririz"  şeklinde sert karşılık verdi.

MHP'NİN ÖNERİSİ

Grup önerisi üzerine söz alan MHP Aydın Milletvekili Ertuğrul Kumcuoğlu, dünkü görüşmelerin ardından, milletvekillerinin 3-4 saatlik bir uykuyla bugün çalışmalarına devam ettiğini belirterek, Anayasa değişikliği teklifinin görüşmelerinin dar bir zamana sıkıştırılmasını eleştirdi. Kumcuoğlu, AK Parti Milletvekillerine yönelik, "Bunu size yapmak isteyen, sizi sağlıklı düşünmekten alıkoyuyor. Dikkatlerinizi, ekonominin içinde bulunduğu durumdan uzaklaştırıyor" dedi.

Öneri hakkında BDP grubu adına söz alan Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, GAP kapsamında 1 milyon hektar arazinin sulanmasının planlandığını, bu planın gerçekleşmesi halinde 10 binlerce esnafın oluşacağını ifade etti. "Bu sonuç 5 tane yeni Gaziantep ortaya çıkarır" diyen Kaplan, ancak bunun planlanmasının, altyapısının hazırlanmadığını kaydetti. Hükümetin ekonomik politikalarını da eleştiren Kaplan, yalnızca sermaye savunularak emekçilerin korunamayacağını dile getirdi.

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam da Türkiye’nin gerçek gündeminin ekonomi ile esnaf ve sanatkarın durumu olduğunu vurguladı. AK Parti iktidarının gerçek gündemi değiştirmek istediğini ileri süren Susam, "Ama bu, sizi seçimde kurtarmayacak" dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan "Esnaf ve Sanatkar Değişim, Dönüşüm ve Destek (3D) Strateji Belgesi ve Eylem Planı"nı da eleştiren Susam, söz konusu planın içinde esnafın durumuna çare olacak bir çözümün bulunmadığını ileri sürdü.

AK Parti Yozgat Milletvekili Abdulkadir Akgül ise esnaf ve sanatkarın, ekonominin büyük kesimini, orta direği oluşturduğunu, bu nedenle göz ardı
edilemeyeceğini söyledi. AK Parti hükümetlerinin esnaf ve sanatkara özel bir önem verdiğini ifade eden Akgül, özellikle bu kapsamda finansman konusunda ciddi çalışmalar yapıldığını dile getirdi. Ekonominin hızlı gelişiminin ülkelerin ekonomi yapılarında dönüşüm oluşturduğuna dikkati çeken Akgül, esnaf ve sanatkarın bu dönüşüm sürecine ayak uydurabilmesi için desteklendiğini kaydetti.

Konuşmaların ardından yapılan oylamada, MHP’nin grup önerisi reddedildi.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;