Meclis'te yine yumruklar konuştu

Meclis'te AK Partili ve MHP'li milletvekilleri arasında yumruklu kavga çıktı

02 Şubat 2010, Salı 23:05
A A

‘SİZİ GİDİ BEYAZ YAKALILAR' 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer hakkındaki gensorunun görüşüldüğü Meclis Genel Kurulu’nda AK Parti ve MHP milletvekilleri arasında kavga çıktı. Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan 2007’de tiyatrocu Nejat Uygur’u hastayken ziyaret etmek istemiş ancak kendisine türbanı nedeniyle GATA’ya alınamayacağı iletilmişti.

MHP adına genel kurulda söz alan Osman Durmuş bu olaya gönderme yaparak GATA’daki doktorlara yönelik “Siz peygamber olarak kabul edilen bir başbakanın eşini nasıl içeri almazsınız? Sizi gidi beyaz yakalılar sizi” dedi.

YUMRUK YUMRUĞA GİRDİLER

Daha sonra kürsüye çıkan ve çok sinirli olduğu gözlenen Başbakan Erdoğan, Osman Durmuş’a dönerek “Nasıl olur da peygamberlik zincirinin bittiğini bilmezsiniz? AK Parti içinde peygamber sıfatını kullanacak bir kişi barınamaz. Ayrıca eşime laf atamazsınız. Bu ahlaksızlıktır. Eşimi başörtüsü nedeniyle GATA’ya sokmayanları müdafaa edecek kadar da vicdansızsın” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan’ın konuşması sırasında Genel Kurul karıştı. AK Partili milletvekilleri MHP sıralarına doğru yöneldi. İki grup arasında yumruklaşma yaşandı.

OLAY NASIL GELİŞTİ?

Mumcu, TBMM Genel Kurulunda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer hakkındaki gensoru önergesinin görüşmelerinde yaşanan tartışma nedeniyle birleşime 10 dakika ara verdiğini duyurdu. Yaklaşık 40 dakika süren aranın ardından birleşimi açan Mumcu, Türkiye'nin yasama, yürütme ve yargı bağımsızlığına dayanarak yürütüldüğünü söyledi.

Mumcu, şu anda yasamayı temsilen bulunduğunu ancak, yürütmenin yasamaya baskı yapma hakkının, hiçbir zaman olmadığını belirterek, "Ama demin, Bakanlar Kurulu üyesi bir bakan, Başbakan Yardımcısı Sayın Arınç, makam odasına gelip, nasıl yöneteceğim konusunda bana talimat vermeye kalkıştı, bunu şiddetle kınıyorum" dedi.

Mumcu, bunun, son zamanlarda uygulanmaya konulan, yürütmenin yasama üzerindeki baskısının, ikinci tezahürü olduğunu savunarak, şiddetle kınadığını tekrarladı. Mumcu, yönetimle ilgili bir tartışma varsa, İçtüzüğün belli olduğunu, usul tartışması açılabileceğini ifade etti. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da ayağa kalkarak, MHP olarak, Meclisin hükmü şahsiyetine yönelik bu girişimi protesto ettiklerini bildirdi. Vural, "Bütün milletvekillerini ve grup başkanvekillerini, bu yapılan muameleyi kınayan bir bildiriyi hep beraber imzaya açmayı teklif ediyoruz" diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol da Mumcu'nun söylediklerine ilişkin "TBMM tarihinde görülmemiş bir olay" değerlendirmesinde bulundu. Anadol, Oktay Vural'ın söylediklerine katıldıklarını belirterek, olayın kınanmasını istedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, MHP Kırıkkale Milletvekili Osman Durmuş'un bazı AK Parti'lilerin Erdoğan'a "peygamber" dediğine yönelik konuşmasına cevap vermek üzere söz aldı. Başbakan Erdoğan'ın konuşması sırasında AK Parti ve MHP milletvekilleri arasında laf atmalar, bir süre sonra kavgaya dönüştü.

TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, bunun üzerine Başbakan Erdoğan'ın mikrofonunu kapatarak, birleşime ara verdi. Bu sırada bazı milletvekilleri arasındaki laf atmalar devam ederken, bazı milletvekillerinin birbirine yumruk attığı görüldü. Kavga, araya giren bazı bakanlar, genel başkan yardımcıları, grup başkanvekilleri ve bazı milletvekillerinin gayretleriyle sona erdirildi.

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;